Wicestarosta wypróbował nowoczesny tomograf – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   31 maja 2021 19:09
Udostępnij

128-rzędowy tomograf komputerowy działa w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu od sześciu tygodni. Dziś nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Do niedawna powiatowa lecznica dysponowała tomografem 16-rzędowym. Od połowy kwietnia pacjentów bada 128-rzędowe urządzenie siemens.

„Czas skanowania, a zatem czas badania dla pacjenta jest bardzo krótki. Aparat przeskanuje płuca w cztery, pięć sekund. To bardzo istotne w przypadku pacjentów covidowych, gdyż podczas badania płuc należy wstrzymać oddech” – mówi Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Tomograf kosztował prawie 3,5 mln zł. 1,75 mln wyłożyło województwo małopolskie, 1,05 mln powiat oświęcimski, a 700 tys. szpital powiatowy

„Cena jest wysoka, ale obejmuje 10 lat gwarancji. Wszystkie nowinki programowe będą wprowadzone do tego aparatu przez 10 lat” – dodaje dyrektor Piechulek.

Porównując tomograf 128-rzędowy z 16-rzędowym, można powiedzieć, że powiatowa lecznica zrobiła osiem kroków do przodu w tego rodzaju diagnostyce obrazowej. Ten przeskok technologiczny i kliniczny oznacza, że pacjent otrzymuje trzy, cztery razy mniejszą dawkę promieniowania.

Ponadto aparat posiada filtr cynowy, który może ochronić wrażliwe narządy przed ekspozycją promieniowania. Na przykład przy diagnostyce kobiet w ciąży, jeśli jest niezbędne badanie tomografem, można go tak zaprogramować, by filtr chronił płód.

Dyrektor Piechulek ujawnił, że w przyszłości nowy tomograf będzie wykorzystywany w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu w diagnostyce kardiologicznej. Aparat jest bowiem wyposażony w pakiet, zawierający bramkowanie EKG i programowanie do oceny naczyń wieńcowych.

W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu tomografu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i władz powiatu oświęcimskiego.

Podczas prezentacji tomografu Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski, za namową dziennikarza Faktów Oświęcim, wypróbował leżankę nowego tomografu.

SONY DSC