polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Przy domu w Łękach-Zasolu, w którym podczas wojny mieszkała rodzina Dusików dziś rośnie mnóstwo niezapominajek. Fot. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Kwiat ten ma wiele znaczeń w różnych kulturach. W Polsce, zgodnie z nazwą, m.in. symbolizuje pamięć o ludziach oraz ważnych wydarzeniach. Stąd też obecność niezapominajki w zaprojektowanym dla muzeum znaku graficznym. Kształt łodygi nawiązuje do słupów ogrodzeniowych obozu koncentracyjnego z drutem kolczastym.
Obchodzimy od 2002 roku. Obchody zapoczątkował redaktor pierwszego programu Polskiego Radia Andrzej Zalewski.
Święto ma zachęcać do promowania walorów przyrody i przypominania o ochronie środowiska. Jednocześnie stanowi symboliczne przypomnienie o konieczności ocalenia od zapomnienia ludzi i ważnych wydarzeń.
Podstawowym celem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest prowadzenie działań związanych z upamiętnieniem mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.
Julian, Katarzyna, Wanda – mieszkający podczas wojny w Łękach-Zasolu. Dusikowie byli tam właścicielami sklepu i gospody. Działali w ruchu oporu. Byli też zaangażowani w pomoc więźniom niemieckiego KL Auschwitz – dostarczali im żywność i lekarstwa, ukrywali też uciekinierów z obozu. Konsekwencją tej działalności było aresztowanie w 1944 r. przez gestapo Wandy i Juliana. Wandzie udało się przeżyć wojnę, Julian zginął w KL Mauthausen.