polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Carint w Oświęcimiu czeka na pacjentów. Fot. GVM Carint
Zagrożenie to wynika także obaw przed wizytą w placówce medycznej oraz brakiem kontaktu z zespołami ratownictwa medycznego w sytuacjach nagłych, takich jak zawał serca.
Statystyki jasno pokazują, że chorzy w czasie pandemii boją się trafić do szpitala, chcą ograniczać kontakt ze służbą zdrowia, bagatelizują objawy, a co najgorsze, nie wzywają pomocy, nawet, gdy pojawiają się u nich symptomy zawału.
Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint w Oświęcimiu wiosną 2020 roku wprowadziło szereg zmian organizacyjnych, które pozwoliły na ciągłość świadczeń kardiologicznych – zarówno w sytuacjach nagłych, jak i w przypadku zabiegów planowych.
I teraz, w trakcie kolejnej fali koronawirusa, placówka jest w gotowości leczyć wszystkich Pacjentów, którzy wymagają opieki medycznej. Oddział kardiologiczny Carintu jest w stanie przyjąć Pacjentów zarówno z ujemnym wynikiem testu na obecność Covid, jak i Pacjentów z zawałem serca o wyniku dodatnim. Jednak pomimo gotowości i stosowania wysokich standardów sanitarno-epidemiologicznych, rok od rozpoczęcia pandemii w Polsce, kardiolodzy oświęcimskiego Carintu zwracają po raz kolejny uwagę na groźne dla życia zachowania Pacjentów.
Za nami ciężki i dziwny rok – pierwszy rok z koronawirusem. Nasz Oddział kardiologiczny od początku pandemii korzysta z doświadczeń partnera z Włoch, a nasze ówczesne działania takie jak zmiany w pracy oddziału, przyniosły wymierny efekt – nasi Pacjenci byli nieprzerwanie leczeni, a personel mógł pracować w wysokim reżimie sanitarno-epidemiologicznym. Procedury wprowadzone rok temu nadal obowiązują, a ich skuteczność jest wysoka. Jednak obok tego sukcesu musimy zwrócić uwagę na zatrważające dane, które jasno pokazują, że Pacjentów kardiologicznych jest znacznie mniej! I nie jest to wynik lepszego stanu zdrowia mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego, czy Wadowickiego. Smutna prawda jest taka, że Pacjenci nie wzywają pomocy na czas, nawet wówczas, gdy ich stan zdrowia nagle się pogarsza i mają objawy związane z wystąpieniem zawału serca, czyli: ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wysiłku, kłopoty ze swobodnym oddychaniem – duszność oraz nudności, zwiększona potliwość, czy nawet utrata przytomności. Nie bagatelizujmy takich objawów! Jedyne słuszne postępowanie w takiej sytuacji to telefon pod numer alarmowy 112, czyli wezwanie pomocy.Śmiertelność nieleczonego zawału serca jest wysoka, wynosi ona około 40%.Wracając do historii, chcę nadmienić, że tylu tzw. przechodzonych zawałów i ich negatywnych skutków, co latem 2020 roku, nie było nigdy od momentu powstania naszego oddziału kardiologii inwazyjnej w Oświęcimiu. Co równie istotne spora część tych Pacjentów przy właściwym czasie reagowania na niepokojące objawy, miała szansę na pełny powrót do zdrowia. Jednak w następstwie niepodjętego leczenia jest ono trudniejsze, dłuższe i często źle rokujące” – podkreśla dr n.med. Witold Żmuda, Ordynator Oddziału kardiologicznego G.V.M. Carint w Oświęcimiu.
Carint od kilku miesięcy, jako jeden z pierwszych podmiotów medycznych w Polsce, wykonuje Pacjentom testy antygenowe najnowszej generacji do potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia Covid 19, które dają wiarygodny wynik już po 15 minutach.Testy antygenowe dające wynik po 15 minutach, to skuteczna broń w walce z wirusem, która spełnia warunki zarówno medyczne – rekomendacja WHO, Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego, jak i prawne – uznano ich wynik za równy wynikom PCR, na których rezultat czeka się 2 lub 3 dni. Ponadto Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint w Oświęcimiu rozszerzyło wysokie standardy bezpieczeństwa, które sprawdziły się podczas poprzednich fali epidemii.
„Polska nie jest wyjątkiem na „zawałowej mapie Europy” pod względem braku szukania pomocy medycznej w ostrych stanach wieńcowych, gdyż niepokojąca sytuacja ma miejsce na całym kontynencie. Dane Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z czerwca ubiegłego roku jasno pokazują, że więcej niż połowa Pacjentów z zawałem serca nie zgłosiła się po właściwą pomoc medyczną z obawy przed zakażeniem SARS-CoV-2. Dodatkowo niemal połowa osób, które jednak zdecydowały się na wizytę w specjalistycznej placówce przybywała do niej z opóźnieniem i poza tzw. oknem terapeutycznym. Jesień ubiegłego roku także pokazała spadek Pacjentów zgłaszających się po pomoc. W trakcie trzeciej fali wirusa mamy obawy, że sytuacja ponownego zwiększenia się śmiertelności z powodu nieleczonego zawału i innych groźnych dla życia schorzeń kardiologicznych powtarza się” – dodaje Sebastian Kawalec, Prezes G.V.M. Carint. „Pamiętajmy, że nie tylko Pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia lub prawidłowej diagnostyki, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie! Nasze oświęcimskie Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne Pacjentów oparte było na najlepszych europejskich wzorcach. Wszystko to robimy w jednym celu: aby nieprzerwanie leczyć wszystkich Pacjentów kardiologicznych” – kończy Prezes, Sebastian Kawalec.
„Polska nie jest wyjątkiem na „zawałowej mapie Europy” pod względem braku szukania pomocy medycznej w ostrych stanach wieńcowych, gdyż niepokojąca sytuacja ma miejsce na całym kontynencie. Dane Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z czerwca ubiegłego roku jasno pokazują, że więcej niż połowa Pacjentów z zawałem serca nie zgłosiła się po właściwą pomoc medyczną z obawy przed zakażeniem SARS-CoV-2. Dodatkowo niemal połowa osób, które jednak zdecydowały się na wizytę w specjalistycznej placówce przybywała do niej z opóźnieniem i poza tzw. oknem terapeutycznym. Jesień ubiegłego roku także pokazała spadek Pacjentów zgłaszających się po pomoc. W trakcie trzeciej fali wirusa mamy obawy, że sytuacja ponownego zwiększenia się śmiertelności z powodu nieleczonego zawału i innych groźnych dla życia schorzeń kardiologicznych powtarza się” – dodaje Sebastian Kawalec, Prezes G.V.M. Carint.
„Pamiętajmy, że nie tylko Pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia lub prawidłowej diagnostyki, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie! Nasze oświęcimskie Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne Pacjentów oparte było na najlepszych europejskich wzorcach. Wszystko to robimy w jednym celu: aby nieprzerwanie leczyć wszystkich Pacjentów kardiologicznych” – kończy Prezes, Sebastian Kawalec.