Nowy wirtualny dostęp do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   4 lutego 2021 16:27
Udostępnij

Nowe technologie umożliwią wirtualny dostęp do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau ludziom na całym świecie. Takie rozwiązanie wymusiła pandemia COVID-19.

Koronawirus sprawił, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau było zamknięte pierwszy raz od 1947 roku. W 2020 roku zwiedzanie nie było możliwe przez 161 dni, w roku bieżącym przez cały styczeń.

Od 1 lutego chętni mogą odwiedzać miejsce pamięci, jednak ogólne obostrzenia sanitarne z pewnością do tego nie zachęcają. Zwłaszcza obcokrajowców.

W minionym roku były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedziło 502 tysiące osób, a więc pięć razy mniej, niż rok wcześniej.

Dzień przed 76. rocznicą wyzwolenia muzeum, fundacja Auschwitz-Birkenau i izraelska firma AppsFlyer ogłosiły powstanie wspólnego programu. Jego celem jest stworzenie rozwiązań technologicznych wspierających wartość edukacyjną zwiedzania dla ludzi z całego świata. Podpisanie porozumienia o współpracy nastąpiło w Polsce i Izraelu.

„Owocem współpracy będą innowacyjne narzędzia, dzięki którym miliony ludzi uzyskają dostęp do edukacji miedzy innymi za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania. Dzięki temu miejsce pamięci i jego dziedzictwo staną się powszechnie dostępne, także dla tych, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości wziąć udziału w takim doświadczeniu. Projekt będzie też wspierać pracę edukatorów oprowadzających odwiedzających w samym miejscu pamięci” – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy muzeum Auschwitz.

Firma AppsFlyer Cares za pośrednictwem centrum działalności społecznej będzie pozyskiwać fundusze, by wraz z muzeum i fundacją kierować programem. Za kreatywną część projektu odpowiadać będzie izraelska firma Diskin.

Innowacyjne rozwiązania pozwolą na wirtualne zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau z edukatorami-przewodnikami miejsca pamięci, zarówno w formie nagrań, jak i wizyt w czasie rzeczywistym. Będą też stanowić rozszerzenie wizyt tradycyjnych, uzupełniając autentyczną przestrzeń o wybrane treści.

„Miejsce pamięci Auschwitz oraz jego zasoby muszą pozostać dostępne dla wszystkich, którzy chcą je zrozumieć. Nie można wyciszyć głosów płynących z Auschwitz. To właśnie tu mamy możliwość konfrontacji i odniesienia się do najważniejszych kwestii związanych z człowieczeństwem, społeczeństwem, zagrożeniami antysemityzmu, nienawiści rasowej oraz pogardy względem drugiego człowieka. Pamięć daje nam siłę do działania w sposób odpowiedzialny oraz naprawy świata, w którym żyjemy. Dzięki temu będzie on lepszym miejscem do życia dla naszych dzieci i wnuków” – stwierdza Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wojciech Soczewica, dyrektor generalny fundacji Auschwitz-Birkenau, przekonuje, że katastrofalne skutki pandemii COVID-19 jasno wskazały potrzebę stworzenia innowacyjnych narzędzi do łączenia historii z teraźniejszością i odpowiedzenia na oczekiwania młodych pokoleń.

„Dlatego też fundacja podjęła decyzję o zainicjowaniu programów edukacyjnych mających na celu wspieranie globalnej misji miejsca pamięci. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość wyjątkowej współpracy z zespołem AppsFlyer. Wspólne działanie w tych trudnych czasach to wyraz naszej współodpowiedzialności za to, by zawsze opierać historię na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu” – ocenia szef fundacji.

Oren Kaniel, prezes i współzałożyciel AppsFlyer, zwrócił uwagę, że projekt jest priorytetem, gdyż ludzi ocalałych z Holokaustu, którzy dają świadectwo, jest coraz mniej, a za kilka lat odejdą wszyscy.

„Co wyjątkowo smutne, COVID-19 jeszcze przyspiesza ten proces. Musimy mieć pewność, że nawet wtedy, gdy ocalali nie będą już mogli sami opowiadać swoich historii, świat nigdy nie zapomni. Moja babcia, która zmarła dwa lata temu, straciła całą swoją rodzinę w Auschwitz oraz innych nazistowskich obozach zagłady. Tak samo wyglądała sytuacja wielu izraelskich oraz żydowskich rodzinach na całym świecie. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie dla wsparcia edukacji, międzykulturowego zrozumienia, a także dla ostrzeżenia przez konsekwencjami rasizmu i ślepej nienawiści” podkreśla Oren Kaniel.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .