polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Z kolei kobieta zakażona jako druga, po leczeniu opuściła szpital ze statusem ozdrowieńca.
„Najmłodsza zakażona osoba ma osiem miesięcy, najstarsza 91 lat. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (121 osób), powiatu wielickiego (66 osób) i powiatu bocheńskiego (52 osoby). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale 51-60 lat – 91 osób, 41-50 lat – 88 osób i 61-70 lat – 61 osób. Wśród 420 potwierdzonych przypadków jest 192 mężczyzn i 228 kobiet. Dotychczas z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło 8 osób” – podaje biuro prasowe wojewody małopolskiego, na podstawie danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
Wiele osób z potwierdzonym zakażeniem czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To 132 osoby. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 11 pacjentów lekarze określają jako ciężki.
„Mamy sześcioro ozdrowieńców, czyli osób niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową. Szóstą osobą jest pacjent wypisany ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wczoraj. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dobre wieści” – dodaje Joanna Paździo, rzecznik prasowa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem COVID-19 wynosi 420. Służby sanitarne i medyczne do dzisiaj wykonały prawie 6600 badań laboratoryjnych.
Jeśli chodzi o powiat oświęcimski, 384 mieszkańców przebywa na kwarantannie, 17 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Jeden zakażony mężczyzna przebywa na leczeniu w krakowskim szpitalu. Jedna osoba, która była zameldowana w powiecie oświęcimskim, ale faktycznie przebywała poza nim, zmarła w wyniku zakażenia wirusem COVID-19.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem: