polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Działania Pionu Kryminalnego na rzecz bezpieczeństwa
Policjanci pionu kryminalnego oświęcimskiej komendy policji oraz komisariatów policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze w 2019 roku wszczęli 2110 postępowań w związku z popełnieniem przestępstwa, czyli o 6 postępowań więcej w porównaniu z rokiem 2018, w którym policjanci wszczęli 2104 sprawy.
Na terenie powiatu oświęcimskiego w 2019 roku doszło do 370 przestępstw gospodarczych tj. o 22 czyny więcej w porównaniu z 2018 rokiem. W tej kategorii największą grupę stanowiły różnego rodzaju oszustwa dokonane za pośrednictwem Internetu.
„Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wykrywalność sprawców w tej kategorii przestępstw kształtuje się na poziomie 79%, co oznacza, że ponad ¾ spraw kończy się aktem oskarżenia” – relacjonuje naradę aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Na drugim miejscu pod względem liczby czynów znalazły się przestępstwa drogowe, których w 2019 roku ujawniono 279, czyli o 37 więcej, niż w 2018 roku. W tym przypadku wzrost świadczy o zaangażowaniu policjantów w eliminowanie z dróg kierowców zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wśród których największe grono stanowili nietrzeźwi kierowcy.
„W 2019 roku doszło również, do kilkunastuprzypadków ujęcia nietrzeźwego kierowcy przez obywatela, więc kolejny raz za taką postawę bardzo dziękujemy” – mówi rzeczniczka policji.
W 2019 odnotowano 268 przestępstw kradzieży cudzej rzeczy, co stanowi 19 przypadków więcej niż rok wcześniej. Wykrywalność w tej kategorii wzrosła do 46 procent. Przypadków kradzieży z włamaniem odnotowano 118. W tej kategorii nastąpił spadek liczby przestępstw o 24 czyny, natomiast wykrywalność sprawców tych czynów stanowi 54 procent. Spadek o trzy czyny nastąpił w kategorii uszkodzenie rzeczy, których odnotowano 118.
„W kategoriach przestępczości przeciwko rodzinie i opiece tj. znęcanie odnotowaliśmy 91 wszczętych postępowań, czyli o 14 więcej niż w 2018 roku” – wylicza Jurecka.
Natomiast w kategorii niealimentacja nastąpił spadek liczby postępowań z 73 w 2018 roku do 24 w 2019 roku. W przypadku przestępstwa znęcania dużą rolę odgrywa wzrastająca świadomość osób pokrzywdzonych, które uzyskując wsparcie, zdecydowały się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policjanci prowadząc postępowania w sprawach o znęcanie starali się dbać o bezpieczeństwo pokrzywdzonych, występując do prokuratora o zastosowanie wobec sprawcy nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się oraz zakazu kontaktowania się z rodziną.
„Na uwagę zasługuje wysoki, bo 86 procent poziom wykrywalności sprawców wszystkich przestępstw, co świadczy o dużym zaangażowaniu i profesjonalizmie policjantów podczas czynności dochodzeniowo-śledczych” – informują policjanci.
Zwalczanie przestępczości narkotykowej
W 2019 roku funkcjonariusze pracowali nad 88 sprawami, w efekcie których postawili 1408 zarzutów o przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczyli blisko 19 kg narkotyków, w tym gównie marihuanę i amfetaminę.
W trakcie prowadzonych postępowań odzyskali mienie pochodzące z przestępstwa o wartości ponad dwóch milionów złotych.
„Podkreślić należy również efektywną pracę policjantów w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, w tym przede wszystkim skierowanej na zwalczanie przestępczości dotyczącej oszustw internetowych, akcyzowych oraz hazardowych, których liczba ciągle wzrasta” – chwalą się mundurowi. Wykrywalność w tej kategorii wyniosła blisko 80 procent.
Działania służb prewencji na rzecz bezpieczeństwa
Podczas służby w 2019 roku policjanci prewencji ujawnili 16222 wykroczenia. Przeprowadzili 14727 różnego rodzaju interwencji. Zatrzymali 388 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, zatrzymali 363 osób poszukiwanych.
Funkcjonariusze zespołu ds. nieletnich i patologii oraz dzielnicowi przeprowadzili 254 prelekcji w szkołach i przedszkolach. Uczestniczyli w 249 spotkaniach z nauczycielami i rodzicami.
Przeprowadzili 57 szkoleń dla seniorów. Dzielnicowi realizując program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, odbyli 1407 spotkań z mieszkańcami podległych dzielnic, podczas których służyli radą i pomocą w rozwiązaniu różnych problemów. Ponadto zorganizowali pięć debat społecznych.
„Podczas tego rodzaju spotkań funkcjonariusze przekazali mieszkańcom informacje dotyczące realizowanych przez policję działań na rzecz bezpieczeństwa, a także wspólnie z mieszkańcami omawiali propozycje rozwiązań” – tłumaczy Małgorzata Jurecka.
Zdarzenia drogowe
W ubiegłym roku nastąpił niewielki wzrost zarówno liczby wypadków drogowych jak i kolizji drogowych
W roku 2019 doszło do 86 wypadków drogowych, natomiast w 2018 było ich o 8 mniej. W 2019 roku tragedie drogowe pochłonęły 9 ofiar, natomiast w 2018 śmierć na drodze poniosły cztery osoby. W wypadkach drogowych w 2019 rannych zostało 90 osób, natomiast w 2018, było ich o cztery mniej. Najczęstszymi przyczynami wypadków było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
„W związku ze wzrostem liczby pojazdów, wzrosła również liczba kolizji drogowych z 1426 w roku 2018 do 1602 w roku 2019. Najczęstszą ich przyczyną było nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieprawidłowe cofanie” – wylicza Jurecka.
W ubiegłym roku podczas służby oraz różnego rodzaju akcji i działań przeprowadzili ponad 86 tysięcy badań stanu trzeźwości. W ten sposób wyeliminowali kolejną dużą grupę kierujących będących pod wpływem alkoholu – 492 osoby. Ponadto ujawnili ponad 12 tysięcy wykroczeń popełnionych przez użytkowników ruchu drogowego.
W 283 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierującym samochodami, w tym w 149 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/godz. Ponadto policjanci przeprowadzili kilkaset akcji, działań prewencyjnych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Współpraca policji ze społeczeństwem w zakresie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa /KMBZ/
W 2019 roku za pośrednictwem internetowego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu oświęcimskiego dokonali 1715 zgłoszeń (w 2018 – 1543), z których aż 982 tj. 60,3% zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Powyższy wskaźnik ukazuje, że mieszkańcy potrafią w prawidłowy identyfikować zagrożenia, o których informują Policję.
Najczęściej mieszkańcy powiatu zgłaszali problemy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości 859 przypadków, nieprawidłowego parkowania pojazdów 257 przypadki oraz spożywania alkoholu w miejscach zakazanych – 191 zgłoszeń.
„Podczas narady komendant zapewnił, że w roku 2020 policjanci w dalszym ciągu będą działania operacyjne, prewencyjne, kontrolne, a także profilaktyczne, mające realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz gości odwiedzających powiat oświęcimski” – kończy relację Małgorzata Jurecka.