Albośmy to jacy tacy? Czarno to widzę – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   9 lutego 2020 00:12
Udostępnij

Burzą oklasków i owacją na stojąco nagrodzili oświęcimianie twórców spektaklu „Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani”.

W sobotni wieczór na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury stanęli Patricia Kazadi, Laura Samojłowicz, Stefano Terrazzino, Piotr Zelt, Lesław Żurek i Ewa Kasprzyk, która wyreżyserowała przedstawienie, traktujące o polskiej nietolerancji.

Postaci są nietuzinkowe

Wanda Krakowska (Ewa Kasprzyk), umiarkowana feministka, postanawia założyć zespół ludowy, na którego funkcjonowanie wzięła dotację z Unii Europejskiej, by mieć z czego żyć. 

Do zespołu zgłaszają się Imani (Patricia Kazadi), biseksualna mulatka, transseksualny Zdzisław (Piotr Zelt), przedstawiający się jako Malwina, Teresa (Laura Samojłowicz), jeżdżąca na wózku inwalidzkim ofiara wypadku drogowego i Timur (Stefano Terrazzino), chcący zostać Polakiem turecki dostawca pizzy, sprzedający także kebaby. Próbom zespołu przygląda i przysłuchuje się Kajetan Niewiem (Lesław Żurek), kibol, narodowiec i ksenofob.

Każdy z bohaterów stara się bronić swoich postaw, w społeczeństwie nazywanych innością i niejednokrotnie piętnowanych. Twierdzą, że koloru skóry, orientacja seksualna, stan zdrowia, czy pochodzenie, nie przeszkadzają być i czuć się Polakami. 

Wanda próbuje ogarnąć ten cały, nomen omen „Kogel mogel”

Swoje argumenty na przeciwstawnej szali kładzie narodowiec Kajetan. To właśnie on uosabia naszą polską niechęć do tolerancji inności. Ostatecznie jednak sam dołącza do zespołu Słowiańskie Słowiki, stworzonego przez Wandę Krakowską.

„Czarno to widzę” to przede wszystkim doskonały tekst Mariusza Szczygielskiego, rewelacyjne dialogi dopasowane do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce (spektakl miał swoją premierą 23 stycznia 2020 roku) oraz świetna gra aktorska odtwórców ról całej szóstki bohaterów. 

Warto wspomnieć, że widowisko Teatr My Production wyprodukował z inicjatywy Omenaa Foundation Omenaa Mensah, by zdobyć fundusze na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie.

 

 

  

Najnowsze realizacje wideo