polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Przygotowywana od kilku lat publikacja obejmuje swym zasięgiem historię Kęt oraz sołectw (obecnej) gminy od początków osadnictwa w tym regionie aż do roku 1945. Monografia to efekt żmudnej pracy kilkunastoosobowego zespołu specjalistów, niezliczonych godzin spędzonych w archiwach na terenie Polski i poza jej granicami, wynik głębokich analiz dotyczących źródeł historycznych, a także skrupulatnej syntezy i weryfikacji faktów już nam dobrze znanych.
„Nie brakuje oczywiście najnowszych badań i związanych z nimi odkryć. Dwutomowa pozycja zawiera między innymi 200 fotografii, bazę ponad trzech tysięcy nazwisk osób związanych z gminą Kęty, kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych map i zestawień. Uważamy, że Kęty ze swoją piękną historią zasługują na tak wyjątkową publikację” – tłumaczy Marta Tylza-Janosz, jedna z trzech redaktorów monografii.
Naukowe opracowania, różnorodność przytaczanych materiałów pozwalają sądzić, że publikacja będzie doskonałym elementem promocji gminy na arenie regionalnej i krajowej, a rzetelność wykonania uczyni z monografii pozycję niezwykle pomocną, o czym przekonują twórcy – dla kilku następnych pokoleń kęczan, zarówno w perspektywie edukacyjnej, jak i hobbystycznej.
Książkę tworzą teksty dwunastu autorów, którzy pracowali pod okiem trójki redaktorów: dr Konrada Meusa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Marty Tylzy-Janosz oraz Doroty Żurek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie).
„Monografia łączy przedstawicieli środowisk naukowych z różnych regionów Polski. Autorzy to na co dzień pracownicy uniwersytetów: Pedagogicznego, Jana Pawła II, Śląskiego czy Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W prace byli też zaangażowani badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Swój udział w projekcie mają też pracownicy Muzeum w Kętach” – mówi Konrad Meus.
Badania prowadzono między innymi w Warszawie, Krakowie, w Wiedniu, Jerozolimie, we Lwowie, a także co jest oczywiste – na terenie gminy Kęty.
„Monografia posiada parametry nowoczesnej pracy, która na długie dziesięciolecia pozostanie podstawowym źródłem do dziejów opisanych miejscowości, aż do końca drugiej wojny światowej. Książka dostarcza zarówno badaczom, jak i pozostałym czytelnikom wielobarwną mozaikę informacji o najistotniejsze oraz momentach przełomowych w historii Kęt i okolicznych miejscowości” – mówi profesor Petr Kaleta z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, recenzując monografię.
Recenzja doktora habilitowanego Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
„Zarówno podjęty temat, opracowania nie budzą wątpliwości. Książka poszerzy znacznie wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o zachodnich krańcach Galicji, przez co stanie się pomocna dla kolejnych pokoleń historyków podejmujących te zagadnienia.
Monografię Kęt można nabyć w muzeum w cenie 90 złotych.