Jakub Lofek: Jestem pracowity i cierpliwy

Paweł Obstarczyk  |   Fakty mocno sportowe  |   17 grudnia 2019 15:19
Udostępnij

Rozmowa z Jakubem Lofkiem, mieszkańcem Grodziska,  łyżwiarzem figurowym UKŁF Unia Oświęcim.

Jakie były twoje początki z łyżwiarstwem figurowym?

,,Mama zapisała mnie na szkółkę łyżwiarską w Oświęcimiu, gdy miałem pięć lat. Odkąd pamiętam, to zawsze ten sport mi się podobał. Na lodzie czułem się dobrze. Później uczęszczałem na zajęcia najmłodszej grupy. Uczyłem się i rozwijałem”

– Jaki wpływ na ciebie ma to, że twoim trenerem była i jest twoja mama?

,,Mama miała duży wpływ na to, że polubiłem ten sport. Jako małe dziecko uczyła mnie. Po zajęciach dużo czasu spędzałem na lodowisku. Teraz nadal jestem pod jej opieką jako zawodnik. W domu nie rozmawiamy dużo o treningach i technice. Staramy się ograniczać ten temat do minimum. To co na zajęciach zostawiamy na lodowisku”

– Jakie są twoje największe sukcesy?

,,Myślę, że są to mistrzostwo Polski w mojej kategorii wiekowej, brąz w grupie junior do 19 lat, starty w zawodach międzynarodowych, zakwalifikowanie do Grand Prix juniorów  od razu jako trzynastolatek. To najniższy wiek, od którego można tam startować”

– Jak oceniasz treningi w UKŁF Unia Oświęcim?

,, W klubie mamy bardzo dużo zajęć poza lodem. Odbywają się na sali. Myślę tu o balecie, tańcu, akrobatyce, zajęciach wzmacniających, lekkoatletyce, zajęciach mentalnych i treningach na basenie. Czuję się tutaj bardzo dobrze. W Unii mamy podział na cztery grupy wiekowe. Ja jestem w trzeciej, najstarszej”

– Jak godzisz reżim treningowy i częste wyjazdy na zawody z obowiązkami szkolnymi?

,,Z nauką nigdy nie miałem problemów. Zawsze miałem średnią na koniec roku powyżej pięć. Łatwo przychodzi mi zapamiętywanie i potrafię sobie dobrze zorganizować czas. Nie jest to proste, bo często późno wracam do domu, ale póki co radzę sobie”

– A masz czas na życie prywatne i hobby?

,,Tak. Udaje mi się często wychodzić ze znajomymi. Mam czas na przyjemności. Kiedyś nawet grałem jeszcze w piłkę nożną w klubie w swojej miejscowości”

– Jakie są twoje mocne i słabe strony jako zawodnika?

,,Słabą na pewno to, że szybko się denerwuję na treningach. Moją mocną stroną są pracowitość i dokładność”

– Na zawodach w Polsce startuje niewielu chłopców i mężczyzn. Konkurencja jest mała? Przeszkadza ci to?

,,Nie stanowi to dla mnie problemu. Nie zwracam na ten aspekt uwagi. Na każdych zawodach chcę po prostu jak najlepiej wystąpić”

– A czy nie jest według ciebie problemem polskiego łyżwiarstwa to, że jest tak niewielu zawodników?

,,Na pewno ma to duże znaczenie. Jeśli jest więcej osób uprawiających dany sport, to jest większa szansa na to, że ukształtuje się dużo dobrych łyżwiarzy. Gdy jest ich mniej, to sporo z nich rezygnuje”

– Jak oceniasz swoje występy w najbliższej przeszłości?

,,Na  żadnym z ostatnich zawodów nie wyszło mi wszystko. Nie były to dla mnie proste starty. Gdybym wszystko wykonał tak, jak potrafię, to mógłbym nawet zająć miejsce na podium. Nie było najgorzej, ale mogło być lepiej. Wynika to po części z tego, że jeżdżę z trudne rzeczy”

– Jaki musi być łyżwiarz, by mógł marzyć o karierze międzynarodowej?

,,Jeśli chodzi o cechy fizyczne, to łatwiej jest sportowcom niższym i lżejszym. Pod kątem cech charakteru musi być pracowity, wytrzymały i cierpliwy. Musi też chcieć uprawiać ten sport i czerpać z niego radość”

– Jesteś w ósmej klasie. Przed tobą ważne, życiowe wybory? Jakie masz plany?

,, Mam zamiar kontynuować przygodę z łyżwiarstwem figurowym. Chciałbym też uczyć się w liceum na profilu matematyczno – fizycznym z dużym naciskiem na naukę języka angielskiego. Później oczywiście myślę o studiach, ale na to mam jeszcze czas”

– Jakie są twoje plany jeśli chodzi o sport? Które elementy techniczne chciałbyś poprawić?

,,Chcę skakać kombinacje z potrójnymi skokami. Chcę bardzo ładnie jeździć. W porównaniu do innych moja jazda nie podoba mi się. Moim celem jest również wykonywać wszystkie piruety na najwyższym poziomie. Na treningach wykonuje te elementy dobrze, ale na zawodach zdarzają mi się błędy”

– Jakie jest twoje największe marzenie sportowe?

,,To chyba oczywiste – mistrzostwo olimpijskie”.

– Przygotowujesz programy przed startami, a potem przychodzą zawody i trzeba je bezbłędnie przejechać. Jak radzisz sobie ze stresem?

,,Na treningach mentalnych sprawdzamy i wybieramy najlepsze metody radzenia sobie ze stresem. Obecnie stosuje słuchanie muzyki, powtarzanie sobie, że dam radę i wizualizacja startu”

Najnowsze realizacje wideo