Uwaga! Facebookowy oszust atakuje

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 grudnia 2019 15:17
Udostępnij

Przynajmniej trzy osoby z okolic Oświęcimia oszukał facebookowy oszust. Przejął konta sześciu młodych kobiet na Facebooku i wyłudzał pieniądze.

Informację otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Oszust przejął konto jego córki. 20-latka przez około trzy godziny nie mogła zalogować się na Facebooku. Dowiedziała się, że ktoś pisze w jej imieniu wiadomości do znajomych poprzez komunikator Messenger.

„Mam jakiś problem z bankiem nie mogę zapłacić za zakupy przez internet, miałabyś może mi zapłacić za to a ja bym Ci kasę oddała” – takiej treści informacje otrzymały koleżanki 20-latki.

Chodziło o kwotę 215 złotych. Trzy znajome, nieświadome, że konwersują z oszustem, który przejął konto, poratowały koleżankę i zapłaciły łącznie 645 złotych. To wszystko działo się, zanim właścicielka facebookowego konta rozesłała znajomym wiadomość, żeby nie reagować na jej rzekome wpisy.

20-latka po około trzech godzinach odzyskała swoje konto i zgłosiła się w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu, by zgłosić przestępstwo. Następnie dowiedziała się, że oszust, działając w identyczny sposób, przejął konta jej sześciu koleżanek i usiłował wyłudzić pieniądze.

„Gdy ktoś informuje nas, że nagle potrzebuje pieniędzy, bo znalazł się trudnej sytuacji, zawsze weryfikujmy zarówno informację, jak i osobę. Gdy pisze w Internecie, zadzwońmy do znajomego czy znajomej i spytajmy, czy prośba pochodzi rzeczywiście od niej. Nie działajmy pochopnie i impulsywnie, bo to reakcje, na które liczą oszuści” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Wielokrotnie pisaliśmy o metodach „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”, których ofiarami padali przede wszystkim seniorzy. Sposób „na Facebooka” to nowość, także dla policji. Wykorzystujący ją oszust tym razem atakuje ludzi młodych.

Wraz z policją apelujemy do wszystkich użytkowników Facebooka, by zachowali ostrożność i nie reagowali na prośby znajomych o przelanie pieniędzy bez dodatkowej weryfikacji tej prośby w bezpośredniej rozmowie.