75 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   4 sierpnia 2019 14:33
Udostępnij

Minęło 75 lat od nocy, kiedy Niemcy zlikwidowali w Zigeunerfamilienlager, czyli obóz rodzinny dla Cyganów w KL Auschwitz II-Birkenau.

Oprawcy w nocy z 2 na 3 sierpnia zamordowali w komorach gazowych 4,3 tysiąca ostatnich romskich więźniów hitlerowskiej fabryki śmierci. W uroczystościach rocznicowych i Dniu Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów w Miejscu Pamięci Birkenau uczestniczyło kilkaset osób.

Jedną z nich była Eva Fahidi-Pusztai, ocalała z Auschwitz, która opowiedziała zebranym o tragicznych zdarzeniach sprzed 75 lat.

„Wieczorny apel przebiegał jak zwykle. Robiło się ciemno, ale nagle poczułam się jak w świetle dziennym i rozległ się straszny hałas. Ludzie wiedzieli, że są wypędzani do komory gazowej. Walczyli trzymając kamienie, kije i cokolwiek tylko mogli. Krzyczeli, przysięgali, modlili się. Esesmani wypuścili w ich stronę warczące psy, które ich zaatakowały. Panowała ogromna panika i hałas nie do zniesienia. Dzieci płakały za swoimi matkami, one zaś próbowały je uspokoić” – opowiadała Eva Fahidi-Pusztai.

Niemcy umieścili w KL Auschwitz-Birkenau około 23 tysiące Sinti i Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Zamordowali lub doprowadzili do śmierci około 20 tysięcy obozu rodzinnego dla Cyganów.

„Mam nadzieję, że ci którzy dopuścili się tej okrutnej zbrodni, nie usłyszą nic poza przerażającymi dźwiękami tamtej nocy do końca życia, a nawet dłużej. Powinni poczuć ten terror dnia i nocy wszystkich ludzi, którzy zostali zamordowani tamtej nocy. Nie powinni zaznać spokoju” – powiedziała była więźniarka

W Miejscu Pamięci Birkenau w bloku 13 mieści się wystawa upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na tej nacji w okupowanej przez nazistów w Europie.

W przeddzień obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów społeczność romska uhonorowała Piotra M. A. Cywińskiego, dyrektora Panstwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Specjalne Wyróżnienie Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów za „niestrudzone wysiłki na rzecz zachowania pamięci o ludobójstwie Sinti i Romów w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” wręczył Manfred Lautenschläger, fundator nagrody.

 

Najnowsze realizacje wideo