polecamy
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Rada Ministrów zdecydowała o ustanowieniu IV etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2012-2015. Wartość całego etapu wyniesie około 70 milionów złotych, z czego 33 mln zł pochodzić będą z dotacji rządowej.
O inwestycjach ze sternikami samorządów gminy Oświęcim, miasta Oświęcim i starostwa oraz przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu na oświęcimskim zamku rozmawiali we wtorek Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a zarazem pełnomocnik rządu do spraw OSPR oraz Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
– Czwarty etap OSPR podzielono na cztery priorytety. Pierwszy dotyczy uporządkowania i zagospodarowania terenów w otoczeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Drugi to poprawa dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla pielgrzymów i turystów oraz osób dojeżdżających do pracy, korzystających z usług i inwestorów. Kolejny związany jest z rozwojem w Oświęcimiu działalności edukacyjnej na poziomie szkoły wyższej, związanej między innymi z problematyką praw człowieka, stosunków międzynarodowych i pokoju. Czwarty mówi o poprawie atrakcyjności turystycznej Oświęcimia poprzez renowację obiektów zabytkowych i zabytkowej infrastruktury – wylicza Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu.
Z rządowej dotacji miasto otrzyma ponad 7 mln, gmina ok. 11 mln, starostwo ok. 10 mln, PWSZ 4 mln, a Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego milion złotych. Pieniądze będą wypłacane w transzach od 2012 do 2015 roku.
Urząd marszałkowski za milion złotych zleci opracowanie dokumentacji Drogi Współpracy Regionalnej. Miasto Oświęcim przebuduje ulice Szarych Szeregów, Polną, Ostatni Etap (II etap inwestycji) i Krasickiego oraz wykona II etap modernizacji płyty Rynku Głównego wraz z infrastrukturą.
Gmina Oświęcim wykona przebudowę ulicy Piwnicznej w Brzezince i ulicy Kombatantów do skrzyżowania Ofiar Faszyzmu z Piwniczną. Modernizacji i odwodnienia doczeka się ulica Jakubowskiego w Brzezince. Powstanie nowa droga dojazdowa do Judenrampe i ziemniaczarek. Zaplanowano wykonanie drugiego etapu przebudowy ulicy Pławianka w Pławach oraz drugi etap budowy parkingu przy Muzeum Birkenau przy ulicach Męczeństwa Narodów i Czernichowskiej.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu ze swej strony przebuduje oświęcimskie ulice Nojego i Tysiąclecia, Pilata i Olszewskiego oraz Obozową. Część pieniędzy powiat wykorzysta na opracowanie koncepcji budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego przy Chemiku, utrzymanie terenów należących do Skarbu Państwa i kontynuację przebudowy drogi z Babic do Harmęż.
PWSZ wyremontuje i zaadaptuje na swoje potrzeby obiekty dawnych zakładów tytoniowych.
– To nie jest tylko kwestia ziemi oświęcimskiej, ale odpowiedniego pozycjonowania interesów polskiej racji stanu. Problem związany z tym tragicznym doświadczeniem jest problemem wszystkich obywateli świata. W tym kontekście wrażliwość tego miejsca rezonuje w przestrzeni międzynarodowej – mówi Włodzimierz Karpiński, rządowy pełnomocnik OSPR na konferencji zorganizowanej przez Janusza Chwieruta, pełniącego obowiązki prezydenta Oświęcimia. Jednocześnie podkreśla zasługi ministra Pawła Grasia w dążeniu do zaistnienia IV etapu programu.
– Minister Graś jest nie tylko rzecznikiem rządu, ale też bardzo dobrym rzecznikiem rozwijania OSPR. Występuje więc w podwójnej roli rzecznika – żartuje Karpiński.
– Wypracowano cztery priorytety bardzo sensownie ustawione, wynegocjowane w wyniku spotkań, na początku nie koniecznie jednomyślnych. Ale konsens został osiągnięty. Oświęcim stanie się miejscem nieprzemijającej refleksji na temat praw człowieka. Po latach różnych trudnych rozmów szczególnie z miastem to spotkanie nas uskrzydliło i pokazało, że idziemy w dobrą stronę – komentuje Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
W PWSZ właśnie podupada pielęgniarstwo…
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.