Ulewny deszcz. Alerty IMGW

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   14 maja 2019 12:24
Udostępnij

Intensywne opady deszczu w Małopolsce – przed tym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ogłaszając ostrzeżenia meteorologiczne.

Obowiązują też alerty hydrologiczne w dwóch województwach. Aura może być niebezpieczna również w kolejnych dniach. Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, gdzie w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowej części województwa).

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

 

 

Najnowsze realizacje wideo