Nowe centrum obsługi w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 kwietnia 2019 13:43
Udostępnij

W Miejscu Pamięci Auschwitz I powstanie nowe centrum obsługi odwiedzających. Ma być ukończone w 2022 roku. Muzeum właśnie ogłosiło przetarg.

Inwestycja ma oficjalną nazwę, która brzmi: „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej”.

Nowe centrum będzie współfinansowane przez Unię Europejską i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość ma kosztować około 32,6 miliona złotych. 56 procent tej kwoty, czyli około 18,3 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. Ministerstwo wyłoży 3,23 mln zł, co stanowi niecałe 10 procent ogólnej kwoty.

„Ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci, niezwykle istotne jest dla nas stworzenie nowej przestrzeni dla ich obsługi i recepcji. Nowe centrum obsługi składać się będzie przede wszystkim z dużego parkingu oraz budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego obozu. Samo centrum obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających” – tłumaczy Andrzej Kacorzyk wicedyrektor Muzeum i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Część pomieszczeń zostanie przeznaczona właśnie na potrzeby MCEAH. Powstanie także punkt informacji o więźniach obozu Auschwitz-Birkenau.

„Dodatkowo wykonany zostanie remont sali kinowej Muzeum. Będziemy tam prezentować nowy film wstępny, który odwiedzający będą mogli zobaczyć przed samym rozpoczęciem zwiedzania – dodaje Kacorzyk.

Nowe centrum powstanie tuż przy byłym obozie Auschwitz. Przed drugą wojną światową były w tym miejscu koszary Wojska Polskiego i bunkry z amunicją. Podczas okupacji teren należał do obozu.

„Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali w tym miejscu rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz” – podaje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.
W ramach projektu nowego centrum powstanie także wystawa. W poobozowym budynku, pełniącym obecnie funkcje recepcyjne, odwiedzający dowiedzą się o historii lat 30. XX wieku, rozwoju nazizmu, propagandzie i systemie totalitarnym oraz o wybuchu wojny i polityce niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.