polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W konferencji uczestniczyli słowaccy delegaci wraz z Primatorem Turzovki, JUDr. Ľubomírem Golisem, zaproszeni goście, społecznicy, mieszkańcy a także przedstawiciele kęckiego magistratu z Burmistrzem Gminy Kęty Krzysztofem Janem Klęczarem, który oficjalnie przywitał przybyłych gości i otworzył konferencję.
Dalszą część konferencji prowadziła koordynator projektu z ramienia Urzędu Gminy Kęty Paulina Nikiel-Muś, przybliżając przybyłym poszczególne etapy realizacji projektu oraz opracowane i wykonane materiały promocyjne. W tracie roku trwania projektu prowadzono zarówno działania miękkie.
„Realizowaliśmy też działania promocyjne, poprzez wydanie bogatego albumu historycznego i biuletynu turystycznego z mapką. Wykonaliśmy oznaczenia na obiektach o znaczeniu historycznym, a także kupiliśmy nowoczesne gabloty muzealne, a także opracowaliśmy wirtualną trasę zwiedzania” – wymienia Marta Tylza-Janosz, dyrektorka Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Omówieniem strony merytorycznej projektu, a w szczególności zawartości bogato ilustrowanego albumu, zajęła się Marta Tylza-Janosz, dyrektorka kęckiego muzeum. W ramach panelu edukacyjnego swój wykład na temat dziedzictwa historycznego, kulturowego i kęckich zabytków przedstawił Andrzej Małysa. W krótkim wystąpieniu, swoje uznanie wyraził Pan Kazimierz Brzuska, społecznik i przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt, któremu dbałość o historię miasta jest szczególnie bliska.
„Mamy nadzieję, że wszystkie przeprowadzone działania i aktywności przyczynią się do zwiększenia świadomości historycznej mieszkańców naszego miasta z ponad 740-letnią historią zgodnie z dewizą, iż dziedzictwo historyczne nosi w sobie każdy z nas… Warto również przypominać społeczności obu państw, jak barwne dziedzictwo historyczne i kulturalne posiadamy oraz jak wiele nas łączy” – dodają organizatorzy.