Fashion Revolution Day w Café Bergson – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   22 kwietnia 2019 07:00
Udostępnij

W ramach Fashion Revolution Week Cafe Bergson w Oświęcimiu 27 kwietnia organizuje giełdę wymiany ubrań oraz projekcję filmu „The True Cost”.

„Zasady są proste – wymień zamiast wyrzucać. Przynieś ze sobą ubrania, w których już nie chodzisz i wymień je na inne” – informują organizatorzy.

Program Fashion Revolution Day, sobota, 27 kwietnia:

godz. 15-17 – Giełda wymiany ubrań
godz. 17-18.30 – Projekcja filmu “The True Cost”, reż. Andrew Morgan (2015, 92’)

„Po projekcji zapraszamy na spotkanie i rozmowę z Anną Zagórską, reprezentującą Fashion Revolution Poland” – zapraszają organizatorzy.

Film „The True Cost” to opowieść o ubraniach. Ceny odzieży maleją na świecie od dziesięcioleci, podczas gdy koszty społeczne zatrudnienia pracowników i koszty związane z eksploatacją środowiska wzrosły dramatycznie. Film „The True Cost” to przełomowy dokument, który pokazuje nam nieznane oblicze mody i zachęca do postawienia sobie pytania: kto tak naprawdę płaci za możliwość posiadania przez nas taniej odzieży?

W filmie zobaczymy sceny kręcone w wielu państwach, w tym europejskie stolice mody, pokazy nowych kolekcji, ale też te i ciemne strony tego biznesu – ciężka praca podwykonawców w fabrykach w krajach azjatyckich oraz wpływ masowej produkcji ubrań na środowisko naturalne.

 

 

Czym jest Fashion Revolution?

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu w 2013 roku, kiedy runął kompleks fabryczny Rana Plaza powodując śmierć ponad tysiąca pracowników. Celem Fashion Revolution jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat przemysłu ubraniowego i warunków produkcji ubrań.

Ponadto, zachęcanie do podejmowania akcji mających na celu nakłonienie branży odzieżowej do podniesienia standardów w procesie ich produkcji. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę.

 

Co możesz zrobić jako konsument / konsumentka?

– Kupuj w sklepach z tanią odzieżą – to świetna zabawa i recykling w jednym
– Nie wyrzucaj ubrań – oddaj je potrzebującym lub wymień
– Wybieraj marki, które dbają o etyczny proces produkcji ubrań
– Kupuj rozsądnie – kupuj tylko to czego potrzebujesz, wybieraj trwałe produkty dobrej jakości
– Przyłącz się do akcji #whomademyclothes – zapytaj, kto zrobił Twoje ubranie. Załóż ulubione ubranie na lewą stronę, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych, przykłady publikujemy poniżej
– Szukaj ubrań wyprodukowanych z bawełny Fairtrade
– Naprawiaj ubrania zamiast je wyrzucać
– Nie poddawaj się presji mody i ciągłego kupowania nowych ubrań
– Opowiedz o akcji swoim znajomym