polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W tunelach poznają historię miasta i okolicy z okresu pierwszej wojny światowej.
Starszy z tuneli przebiega ze wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza. Austriacy wybudowali przejście pod Zamkiem na początku XX wieku. Prawdopodobnie miało służyć jako schron, ponieważ wykopali w nim studnię. Drugi powstał w latach 40. z rozkazu władz okupacyjnych. W obydwu ukrytych zabudowaniach Niemcy chronili się podczas bombardowań.
Fot. Jacek Balon
Jego przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ma przekrój prostokątny. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze. Ich łączna powierzchnia wynosi około 300 metrów kwadratowych.
Do podziemi można wejść od strony dziedzińca zamkowego. Do starszego tunelu prowadzą także wrota umieszczone w zachodnim zboczu wzgórza.
Udostępnienie podziemi turystom to część programu, którego głównym celem jest wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony rzeki Soły. Tworzone są tam m.in. kotwy gruntowe na skarpie, układana specjalna siatka wraz z matą przeciwerozyjną, a także ukryta konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.
Wieści z oświęcimskiego ratusza – FILM