Ruszyła 22. Świąteczna Zbiórka Żywności

Redakcja eFO  |   Fakty,Kulinaria  |   30 listopada 2018 23:55
Udostępnij

Rusza 22. Świąteczna Zbiórka Żywności „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”. W ramach akcji każdy będzie mógł pomóc najbardziej potrzebującym.

W dniach 30 listopada – 1 grudnia w całej Polsce, w ponad trzech tysiącach sklepów w 600 miejscowościach odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana od ponad 20 lat przez Banki Żywności. Tegoroczną akcję pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” wesprze ponad 55 tysięcy wolontariuszy.

Organizacja zachęca do udziału i przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki ma znaczenie.

Banki Żywności zachęcają, by robiąc zakupy dla siebie w najbliższy weekend, przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak np.  mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze.

Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty setek tysięcy ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy. W zeszłym roku Banki Żywności zebrały 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących.

Oprócz żywności zbiórkowej Banki Żywności, jak co roku, będą uzupełniać paczki świąteczne o inne produkty, m.in. z krótkimi terminami przydatności jak warzywa, owoce czy nabiał, pozyskane w ramach swojej codziennej działalności od producentów i ze sklepów.

„Zbiórka ma charakter ogólnopolski, co nie znaczy, że bezosobowy. Pamiętajmy, że tam po drugiej stronie zawsze jest jakaś konkretna historia i konkretna osoba, której pomagamy. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście zawsze trafia do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może też naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w potrzebie. Paradoksalnie to bardzo częsty przypadek” – podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Lista sklepów w powiecie oświęcimskim, gdzie można dołączyć do akcji:

 

Miejscowość Nazwa sklepu Adres
Bielany Sklep spożywczy ”Jaśmin” Kęcka 71
Bielany Lewiatan Mostowa 22
Brzeszcze Biedronka Ofiar Oświęcimia 31
Brzeszcze PSS „Społem” Wyspiańskiego 20
Brzeszcze PSS „Społem” Piłsudskiego 2
Brzeszcze PSS „Społem” NOSALA
Chełmek Biedronka Krakowska 143
Chełmek Lidl Krakowska 20A
Kęty Biedronka Sienkiewicza 21
Kęty Delfin Market Oświęcimska 52 a
Kęty Pawilon Handlowy Nasza Chata Os. Nad Sołą
Kęty Tesco 700-lecia 20
Łęki Lewiatan Piastowska 34
Łęki Integral Jaromin ul. Akacjowa 99
Nowa Wieś Euro Jaśmin Matejki 19
Osiek Delfin Market Główna 109 a
Oświęcim Biedronka Zaborska 22
Oświęcim Biedronka Konarskiego 2
Oświęcim Biedronka Garbarska 1
Oświęcim Kaufland Królowej Jadwigi 11
Oświęcim Lewiatan Dąbrowskiego 63
Oświęcim Lidl Nojego 2 a
Oświęcim Lidl Konarskiego 1
Oświęcim Netto Nideckiego 29
Oświęcim Netto Pilata 3
Oświęcim PSS „Społem” SŁOWACKIEGO
Oświęcim Delikatesy „Plusik” Matejki 2
Zasole PSS „Społem” Wypoczynkowa 74

Banki Żywności zadbają by wszystkie produkty ze Świątecznej Zbiórki Żywności trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ponad 55 tysięcy wolontariuszy. W sklepach będzie można łatwo ich rozpoznać po pomarańczowych koszulkach i kamizelkach. To oni będą czekali przy zbiórkowych koszach na dary od klientów, które następnie zostaną zawiezione do magazynów Banków Żywności.

Tam zostaną zważone i popakowane, a następnie wyruszą w dalszą drogę do konkretnych organizacji pomocowych. Banki Żywności wspierają pomocą żywnościową na masową skalę 3500 organizacji dobroczynnych w Polsce, m.in. świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Dzięki temu z pomocy żywnościowej systematycznie korzysta około 1,6 mln osób w potrzebie, będących podopiecznymi tych organizacji.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że choć Banki Żywności otrzymują żywność jako darowiznę od sklepów, producentów, czy też od ludzi w ramach zbiórek, to wciąż wyzwaniem dla nich pozostają ogromne koszty związane z transportem, magazynowaniem i sprzętem chłodniczym.

By móc efektywniej wykorzystać swój potencjał i możliwości ratowania większych ilości jedzenia organizacja rusza wraz z początkiem grudnia z najnowszą kampanią „Stoliczku, nakryj się”, której celem będzie zbiórka pieniędzy na całoroczną działalność Banków.

 

Najnowsze realizacje wideo