polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Do incydentu doszło w miejscowości Predappio, w której urodził się i został pochowany Benito Mussolini. Selene Ticchi z ruchu Forza Nuova uczestniczyła w rocznicy „Marszu na Rzym” ubrana w koszulkę z napisem wykonanym czcionką typową dla gadżetów Disney’a i rysunkiem Bramy Śmierci w Birkenau, która na odzieży pełniła rolę bajkowego zamku.
Kobieta miała tłumaczyć włoskim mediom, że wzięła z szafy pierwszą lepszą koszulę, którą miała pod ręką. Wybór ubioru na marsz skomentowała też mówiąc, że to „czarny humor”.
Przez Włochy przetoczyła się fala oburzenia. Także media były bezwzględne dla byłej kandydatki na urząd burmistrza miejscowości Budrio nieopodal Bolonii. Forza Nuova odcięła się całkowicie od tego, co zrobiła Selene Ticchi i zawiesiła ją w prawach członka organizacji.
„Przez ostatnie cztery lata byłem wójtem na tej zbrukanej krwią ponad miliona ludzi ziemi. Również krwią moich najbliższych. Nie ma i nigdy nie będzie mojej zgody, na banalizowanie znaczenia życia pomordowanych w imię jakiejkolwiek ideologii. Jeszcze dziś złożę doniesienie do prokuratury” – stwierdził Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim, w której znajduje się Miejsce Pamięci Auschwitz II-Birkenau.
Wielu oburzonych internautów z Włoch przesyłało informacje o tym wydarzeniu bezpośrednio do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Takie użycie symboliki Auschwitz jest okropne z ludzkiego punktu widzenia. Jest to przede wszystkim wyraz braku szacunku dla pamięci tych wszystkich, którzy cierpieli i byli mordowani w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – w tym dla 7,5 tysiąca włoskich Żydów deportowanych do obozu. Mamy nadzieję, że Włosi zareagują na ten bolesny incydent. Równocześnie Muzeum zdecydowało się podjąć kroki prawne i skierowało do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie” – poinformował nas Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.