polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
#FaktyOswiecimWybory2018
W niedzielę 21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W wyborach samorządowych trzeba głosować w miejscu stałego zamieszkania, tam – gdzie należymy do lokalnej społeczności. Nie możliwości oddania głosu w innym kręgu wyborczym niż ten, do którego należy wyborca. Jedyną możliwością jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku.
Nie zawsze miejsce stałego zamieszkania jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Co zrobić, żeby głosować w miejscu stałego pobytu? Co mogą zrobić wyborcy, którzy zamieszkują stale na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały
Kwestie te reguluje Ustawa Kodeks wyborczy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.). W takim wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy, na terenie której wyborca chce oddać głos pisemnego wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.
Wniosek musi zawierać: – nazwisko – imię (imiona) – imię ojca – datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL – kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość – pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo – adres stałego zamieszkania na terytorium Polski
Nie można zapomnieć o tym, że można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje włodarz gminy w ciągu trzech dni od dnia wniesienia wniosku. Jeśli zapadnie decyzja o odmowie – wnioskodawca otrzyma pismo wraz z uzasadnieniem. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć nie później niż na kilka dni przed rozpoczęciem głosowania.
Tutaj sprawa jest jasna. Gry wyborca w trakcie wyborów samorządowych przebywa za granicą Polski, musi zrezygnować z głosowania. Prawo nie przewiduje możliwości wyboru dla osób, które nie znajdują się w Polsce. Wybory samorządowe polegają na głosowaniu w kraju, w miejscu stałego zamieszkania.
Zapraszamy do sondy portalu Fakty Oświęcim:
Czy 21 października pójdziesz na wybory samorządowe?
Zobacz wyniki