polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Mieszkańcy Oświęcimia od dawna domagają się, by władze coś zrobiły z parkiem w kwartale zamkniętym ulicami Dąbrowskiego, Olszewskiego, Słowackiego i Chemików.
Dawna izolacyjna strefa buforowa pomiędzy byłymi Zakładami Chemicznymi „Oświęcim” a mieszkaniową częścią miasta od wielu lat jest totalnie zaniedbana. Tymczasem obecnie mogłaby się stać lubianym i masowo odwiedzanym parkiem miejskim.
Miasto przystępuje do pierwszego etapu modernizacji całej strefy zielonej, która obejmie obszar pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Tysiąclecia oraz Słowackiego i Chemików.
„Mamy projekt i gotowe pozwolenie na zagospodarowanie całego terenu zielonego. Szukamy jednak możliwości pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej. Ponieważ właśnie pojawiła się opcja zdobycia funduszy unijnych, przygotowaliśmy się do zagospodarowania tej części” – mówi Faktom Oświęcim Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Oświęcim.
Nowy park będzie liczył siedem hektarów powierzchni. Ze względu na sąsiedztwo z Placem Pokoju ma zyskać nazwę Parku Pokoju. Koszt inwestycji zaplanowanej na lata 2019-2022 wyniesie 8,7 mln złotych. Magistrat chce pozyskać na nią 6,5 mln zł z funduszy unijnych. Stosowny wniosek o dofinansowanie trafił już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
„W miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasteczko komunikacyjne zamierzamy urządzić dwa place zabaw dla dzieci młodszych i starszych. Sporą atrakcją będzie statek piracki, który jednocześnie pomieści blisko setkę dzieci. Znajdująca się obok górka, tak zwany wieloryb, zostanie zachowana, a zimą będzie można z niej zjeżdżać saneczkami” – relacjonuje Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
„Ten teren jest bardzo atrakcyjny i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin. Dlatego chcemy go tak zagospodarować, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie” – dodaje włodarz miasta.
W części spacerowo-rekreacyjnej ma się znaleźć ma sie znaleźć staw z fontanną pływającą. Projekt przewiduje też nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową.
Samorząd chce zlikwidować istniejące, choć przestarzałe miasteczko komunikacyjne i zburzyć świetlicę, znajdująca się na jego terenie. Prezydent obiecuje jednak, że nowe miasteczko powstanie przy jednej z oświęcimskich szkół, choć nie wiadomo jeszcze przy której.
„Dzieci będą mogły poznawać zasady bezpieczeństwa na drodze, a także uzyskać kartę rowerową” – zapewnia Janusz Chwierut.
W 2020 roku w sąsiedztwie budowy Parku Pokoju ma się rozpocząć kolejna inwestycja. Przebudowa ulicy Tysiąclecia na odcinku pomiędzy ulicami Słowackiego i Chemików ma objąć m.in. nową nawierzchnię, chodniki, miejsca parkingowe i ścieżkę rowerową.
Co z pozostałą częścią dawnej strefy buforowej, zaniedbanej przez lata? Katarzyna Kwiecień zapewnia, że miasto pamięta także o niej.
„Gdy pojawią się kolejne możliwości, będziemy aplikować o pieniądze na rewitalizację pozostałych fragmentów tego obszaru” – mówi rzeczniczka magistratu.