Spotkania z historią. Przenieś się w czasie z GRH Milites

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   26 lutego 2018 16:43
Udostępnij

„Córki Ewy – o życiu kobiet w średniowieczu” i „Uzbrojenie trzynastowieczne w Małopolsce i na Śląsku” będą tematami kolejnej edycji „Spotkania z historią” zorganizowanego przez GRW Milites.

Czym jest GRH Milites?

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milites powstała, by rozpowszechniać wiedzę na temat ziem polskich okresu średniowiecza, promować Oświęcim pod kątem historii wieków średnich.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milites o sobie:

Jesteśmy grupą pasjonatów, których połączyło zamiłowanie do historii. Naszym celem jest zgłębianie i rozpowszechnianie wiedzy o średniowieczu.  Dążymy do niego poprzez odtwarzanie realiów XIII wieku. Rekonstruujemy przedstawicieli różnych grup społecznych i kręgów kulturowych. Trenujemy walkę mieczem i bronią drzewcową oraz łucznictwo. Próbujemy też swoich sił w rzemiośle.

Bierzemy udział w imprezach historycznych na terenie całej Polski. Zajmujemy się także organizacją pokazów i warsztatów edukacyjnych. Działamy w Oświęcimiu i okolicach. Obecnie grupa liczy kilkanaścioro aktywnych członków. Ciągle się rozwijamy i przyjmujemy w swoje szeregi nowe osoby. I przede wszystkim, realizując naszą wspólną pasję – dobrze się bawimy.

„Zajmujemy się historią średniowiecza i chcemy dzielić się naszą pasją z innymi, dlatego w tym roku organizujemy cykl otwartych spotkań pod nazwą „Spotkania z historią”. Mamy nadzieję, że oświęcimianie z ochotą będą nam towarzyszyć w wejściu w przeszłość” – mówi Katarzyna Stachura z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milites.

Pierwsze „Spotkanie z historią” rozpocznie się w niedzielę 4 marca w Muzeum Zamek w Oświęcimiu o godzinie 11. Zakończy się trzy godziny później. Grupa zaprasza wszystkich, których interesuje historia Oświęcimia.

Tematy spotkania 4 marca:

„Uzbrojenie trzynastowieczne w Małopolsce i na Śląsku” – a gdyby przenieść się w czasie 800 lat wstecz i zajrzeć do zamkowej zbrojowni, co moglibyśmy w niej znaleźć?

„Córki Ewy – o życiu kobiet w średniowieczu” – czcigodne niewiasty, nadobne białogłowy, szacowne damy… jak naprawdę wyglądały ich losy?

Wstęp jest bezpłatny.