98 lat temu w Polsce powstała policja

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   24 lipca 2017 20:32
Udostępnij

Dzisiaj policjanci, a także cywilni pracownicy policji w całym kraju obchodzą swoje święto. W tym roku gospodarzem małopolskich obchodów był Oświęcim.

Galerię wykonaną przez naszego fotoreportera Jacka Balona, dokumentującą uroczystości przed Oświęcimskim Centrum Kultury zamieściliśmy TUTAJ.

Policja Państwowa

Przenieśmy się jednak o prawie sto lat wstecz. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w kręgach władzy pojawił się zamysł, by stworzyć jednolitą, ogólnopaństwową organizację policyjną. „Ustawę o Policji Państwowej” Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił równo 89 lat temu, 24 lipca 1919 roku.

– Przyjęto wówczas zasadę, że ustawa ma stanowić dokument zwięzły i podejmujący jedynie fundamentalne zasady ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz organizacji policji. Szczegółowe problemy miały być rozwiązywane w trakcie ich powstawania na mocy zarządzeń ministra spraw wewnętrznych i okólników oraz rozkazów komendanta głównego policji – napisał Grzegorz Perz w publikacji „Wybrane zagadnienia historii policji”.

System ochrony bezpieczeństwa w międzywojennej Polsce kształtował się pomiędzy 1918 a 1923 rokiem. Ukoronowaniem tego żmudnego i jakże odpowiedzialnego procesu było wydanie w 1928 roku „Rozporządzenia Prezydenta RP o Policji Państwowej”. Wtedy to struktura instytucji była już w pełni wykrystalizowana. W takiej formie dotrwała do września 1939 roku.

Policja II RP była wzorem dla wielu formacji policyjnych ówczesnej Europy. Pozostawiła po sobie znaczący dorobek prawny i organizacyjny. Losy polskich stróżów prawa na przestrzeni tych lat były bardzo różne. Policja, granatowa policja, w końcu znienawidzona przez wielu milicja obywatelska. Tak było do kwietnia 1990 roku. Od 17 lat znów mamy w Polsce policję, która wciąż jeszcze cieszy się dużym zaufaniem społeczeństwa.

Policja w ostatnim czasie zaliczyła kilka rozmaitych, niejednokrotnie tragicznych wpadek. Największą jest zabójstwo Igora Stachowiaka we Wrocławiu. Do tego dramatycznego zajścia doszło dlatego, że w każdej społeczności, także grupie zawodowej, znajdą się jakieś czarne owce.

Część Polaków martwi też fakt, że policjanci mogą być wykorzystywani przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozgrywkach politycznych, co przypominać może działanie Milicji Obywatelskiej w czasach PRL.

Małopolskie Święto Policji było czasem radosnym i wolnym od wszelkiego rodzaju negatywów. Stanowiło też jednak istny sprawdzian kondycji fizycznej, gdyż policjantki i policjanci stali w mundurach galowych na przedpolu OCK, a z nieba lał się żar.

Na oświęcimską część obchodów przybyła nadinspektor Helena Michalak, będąca wicekomendantem głównym policji. Uczestniczyła w uroczystym apelu, który odbył się dzień po mszy świętej w katedrze wawelskiej. Nabożeństwo inaugurujące obchody celebrował w Krakowie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, krajowy duszpasterz Policji.

Odznaczenia i awanse
(funkcjonariuszy podległych Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu)

W tym roku „Srebrny Medal za Długoletnią Służbę” prezydent Andrzej Duda przyznał aspirantowi sztabowemu Pawłowi Gembali, oficerowi dyżurnemu Komisariatu Policji w Brzeszczach i aspirantowi sztabowemu Mirosławowi Żurowi, śledczemu z pionu kryminalnego Komisariatu Policji w Kętach.

W uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego szef resortu spraw wewnętrznych przyznał „Brązową Odznakę Zasłużony Policjant” komisarzowi Bartłomiejowi Kleszczowi, komendantowi Komisariatu Policji w Chełmku, podkomisarzowi Łukaszowi Madei z Wydziału Ruchu Drogowego i młodszemu aspirantowi Mateuszowi Gracjaszowi z Wydziału Kryminalnego. Obaj pełnią służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Z garnizonu oświęcimskiego, obejmujących komendę powiatową oraz komisariaty w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, awanse na wyższe stopnie otrzymało 63 funkcjonariuszy.

Podinspektorem został Artur Patyk, zastępca naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Nominację na stopień komisarza odebrał Grzegorz Żmudka, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w tej samej jednostce.

Aspirantami sztabowymi kierownictwo policji nominowało 14 policjantów, starszymi aspirantami – dwóch, aspirantami – 10, a młodszymi aspirantami – sześciu.

Sierżantami sztabowymi zostało 14 funkcjonariuszy, starszymi sierżantami – 10, a sierżantami – pięciu.

Nadinspektor Helena Michalak i inspektor Robert Strzelecki wręczyli też dwóm samorządowcom z powiatu oświęcimskiego „Brązowe Medale za Zasługi dla Policji”, przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Otrzymali je (alfabetycznie) Jerzy Mieszczak, wójt gminy Osiek i Andrzej Saternus, burmistrz gminy Chełmek.

Gdy uroczystości zaczęły zbliżać się ku finałowi, na placu defiladowym inicjatywę przejęli policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie i orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wówczas ważny gest wykonał Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski i jeden z gospodarzy święta.

Sternik powiatu przekazał na ręce powiatowego „szeryfa”, inspektora Roberta Chowańca, symboliczny czek na kwotę 90 tysięcy złotych. Drugie tyle dołoży policja i dzięki temu Oświęcim zyska nowy radiowóz oznakowany typu furgon.

Fakty Oświęcim policjantkom i policjantom oraz cywilnym pracownikom tego resortu z okazji Święta Policji życzą bezpiecznej, satysfakcjonującej i wyzbytej jakichkolwiek akcentów politycznych służby. Wszystkiego najlepszego.

Najnowsze realizacje wideo