Anglicy skazani za kradzież w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   29 marca 2017 21:38
Udostępnij

Mają teraz po 19 lat. Wygrzebali z ziemi kilka przedmiotów. Sąd uznał, że uszkodzili zabytek o szczególnym znaczeniu dla dobra kultury i skazał ich za ten czyn.

W czerwcu 2015 roku funkcjonariusz straży muzealnej dostrzegł dwóch nastolatków, którzy podczas zwiedzania byłego obozu Birkenau, wygrzebali coś z ziemi i schowali do kieszeni. Działo się to w okolicy „Kanady”, jak więźniowie w czasie funkcjonowania niemieckiego obozu nazywali magazyny z zagrabionym przez Niemców mieniem żydowskim.

Strażnicy zatrzymali młodych ludzi, którymi okazali się 17-letni wtedy poddani królowej brytyjskiej. Anglicy byli zaskoczeni, wystraszeni i zdezorientowani. Już przed sądem tłumaczyli, że podnieśli z ziemi przedmioty, które chcieli obejrzeć i zapytać o nie przewodnika.

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oskarżyła Brytyjczyków o „kradzież dóbr o szczególnym znaczeniu dla dobra kultury”. Jednak Sąd Okręgowy w Krakowie, do którego trafiła ta sprawa, zmienił kwalifikację prawną zarzutu. Uznał bowiem, że Ben T. i Marcus D. dokonali „uszkodzenia zabytku w postaci pozostałości magazynu nr 5 rejonu Kanada II”. Zdaniem sądu oskarżeni uszkodzili oryginalny kontekst kulturowy, w jakim znajdowały się zabrane przez nich przedmioty.

17-latkowie schowali wówczas do kieszeni fragment maszynki do włosów, widelec, guziki i dwa kawałki szkła zbrojonego pochodzące ze świetlików. Nie wynieśli jednak tych przedmiotów poza teren Muzeum, gdyż zostali w tym miejscu zatrzymani.

Sąd uznał 17-letnich Anglików winnymi zarzucanemu im czynu. Skazał ich na karę grzywny po dwa tysiące złotych. Obaj maja też zapłacić po sześć tysięcy złotych nawiązki na rzecz Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau. Wyrok nie jest prawomocny.

O sprawie kradzieży pisaliśmy prawie dwa lata temu TUTAJ i TUTAJ.

Przypomnijmy też, że w lutym tego roku Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał za winnych i skazał Joao Miguela i 20-letni Rui Mauela, którzy na cegłach Bramy Śmierci w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau wyryli swoje imiona i nazwiska oraz datę i nazwę kraju pochodzenia (TUTAJ).

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .