Oświęcimska książnica pozyskała ponad 150 000 złotych

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   23 lutego 2017 10:32
Udostępnij

Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu otrzymała dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na cztery projekty w łącznej kwocie 132 800 złotych.

– Złożyliśmy wnioski o dotację na pięć projektów, dostaliśmy aż cztery – cieszy się Leszek Palus, dyrektor Galerii Książki w Oświęcimiu. – Od marca do grudnia 2017 roku biblioteka zrealizuje działania dla dzieci, młodzieży, osób starszych i z dysfunkcją wzroku.

W ramach projektu 24. ONL wyłoniona zostanie najlepsza publikacja dla dzieci, polskiego autora, odbędą się spotkania z autorami i ilustratorami, aktywizujące działania z historią i teatrem, webinaria z badaczami literatury dla dzieci, mobilina gra terenowa. Wielkim finałem będzie trzydniowe Święto Książki Dziecięcej (zaplanowane na 27, 28 i 29 września tego roku).

Projekt „Myśli widzą na przestrzał” skierowany został do osób z dysfunkcją wzroku, w jego ramach uczestnicy nagrają słuchowisko radiowe, wezmą udział w warsztatach filmoterapii biblio i bajkoterapii, nauczą się obsługi sprzętu umożliwiającego czytanie osobom niewidomym i niedowidzącym.

CoolTURA. Czas dla bibliotekarzy to z kolei projekt mający na celu podnoszenie kompetencji bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego. Wezmą oni udział w cyklu szkoleń m.in.: design thinking, kreatywność i innowacja, diagnoza. Efektem szkoleń będą atrakcyjne działania skierowane do użytkowników bibliotek naszego powiatu.

(Nie)ruchomość Literacka to projekt zakładający realizację warsztatów projektowo budowlanych inspirowanych literaturą, których wynikiem będzie stworzenie przez młodzież czterech Mikrobibliotek (domków z książkami) i umieszczenie ich w przestrzeni miejskiej. Wokół stworzonych Mikrobibliotek podejmiemy literackie działania animacyjne.

– Dotacje z Ministerstwa to nie wszystko Warto dodać, że w ostatnim czasie Biblioteka otrzymała również dofinansowanie w wysokości 20000 zł z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na organizację międzynarodowej i interdyscyplinarnej konferencji – Przestrzenie literatury dla młodego czytelnika Perspektywa niemiecka i polska – chwali się Leszek Palus.

Biblioteka zrealizuje ją wraz z Goethe-Institut w Krakowie, Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, a także przy wsparciu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w październiku 2017.

Najnowsze realizacje wideo