Cyrki z cyrkami. Sąd wydał orzeczenie

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   21 listopada 2016 14:50
Udostępnij

W kwietniu Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia wydał zakaz występów tych cyrków, które w swoim programie wykorzystują zwierzęta. W ubiegłym tygodniu Oświęcim dołączył do miast, które przegrały przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Zakaz nie był zgodny z prawem.


Bydgoszcz, Częstochowa, Ruda Śląska i Oświęcim muszą zaniechać swoich represji względem cyrków tradycyjnych. Wojewódzkie sądy administracyjne przyznały, że zarządzenia prezydentów, zakazujące wynajmu gruntów pod widowiska z udziałem zwierząt, są bezprawne.

Okazało się, że podyktowane ideologiczną walką zakazy nie mają mocy prawnej. Zdaniem sądu organy publiczne nie mogą mieć poglądów, bo w swoich administracyjnych decyzjach muszą kierować się wyłącznie literą prawa. Sądy stwierdziły nieważność bezprawnych Zarządzeń w kolejnych miastach.

– Widzimy jasno, że kolejne WSA są zgodne w kwestii bezprawności zarządzeń dyskryminujących podmioty gospodarcze, jakimi są cyrki – mówi Faktom Oświęcim Tomasz kamyk ze Związku Pracodawców Cyrków i Rozrywki. – Tylko w minionym, tygodniu pozytywne dla strony cyrkowej wyroki zapadły w odniesieniu do czterech miast. Oznaczać to może tylko jedno. Czas włączyć myślenie i zamiast kierując się populizmem, podpisywać wadliwie prawnie zarządzenia –  działać w ramach obowiązującego prawa.  Prezydent jako osoba ma prawo do własnych poglądów, jednak jako urząd musi w swoich decyzjach kierować się literą prawa.

W listopadzie odbyły się posiedzenia wojewódzkich sądów administracyjnych w Bydgoszczy, w Gliwicach i w Krakowie w sprawie skarg dotyczących zarządzeń prezydentów Bydgoszczy, Częstochowy, Rudy Śląskiej i Oświęcimia.

18 listopada odbyła się w Krakowie rozprawa w sprawie zarządzenia prezydenta miasta Oświęcimia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność tego zarządzenia.

– Ostatnie orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych wskazują, że orzecznictwo administracyjne jest zgodne co do bezprawności skarżonych zarządzeń, gdyż dyskryminują one tradycyjnych przedsiębiorców cyrkowych oraz bezprawnie naruszają ich swobodę działalności gospodarczej – komentuje Renata Wójtiuk-Janusz, mecenas.

– Z uzasadnień orzeczeń sądowych wynika jednoznacznie, że organy samorządów terytorialnych nie są uprawnione do regulowania swoimi aktami administracyjnymi działalności gospodarczej przedsiębiorców cyrkowych. Zatem należy mieć nadzieję, że pozostałe skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych również zostaną rozpatrzone pomyślnie dla środowiska cyrkowego – dodaje.

O decyzji prezydenta Oświęcimia pisaliśmy TUTAJ. Poprosiliśmy oświęcimski magistrat o stanowisko w tej sprawie, przedstawimy je zaraz po otrzymaniu.

 

„Nie” dla cyrków ze zwierzętami

Komentarze
  • 21 listopada 2016 16:08

    Jan

    zawsze się mozna odwołać!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.