Gloria Artis dla Pawła Warchoła

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   30 września 2016 10:35
Udostępnij

Paweł Warchoł, oświęcimski artysta otrzymał Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis„ – odznaczenie za całokształt pracy twórczej nadawane jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to pierwszy mieszkaniec w historii powiatu oświęcimskeigo wyróżniony tym medalem.

Odznaczenie jest przyznawane osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Paweł Warchoł od prawie 40 lat zajmuje się profesjonalnie rysunkiem, malarstwem, grafiką projektową. Jest również wykładowcą akademickim, niezależnym kuratorem, a od 2014 roku pełni funkcję radnego Rady Miasta w Oświęcimiu.

– Prace artysty pt. „ Oratio” można jeszcze oglądać w Centrum Dialogu i Modlitwy – informuje Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu. – Najnowsze dzieła Paweł Warchoł zaprezentuje w październiku na wspólnej wystawie wraz z Jerzym Talikiem w Amsterdamie.

– Kończąc studia nie przypuszczałem, że rysunek, a zwłaszcza mój rysunek może znaleźć tak wielu oddanych odbiorców zarówno wśród krytyków sztuki, kolegów „po profesji”, szerokiej publiczności w kraju i za granicą – mówi nagrodzony artysta. – I oczywiście kolekcjonerów! – to ważne. Nie zdawałem sobie wtedy sprawy jaka siła może tkwić na zarysowanej prostym narzędziem płaszczyźnie kartonu, że może przysporzyć tak wielu głębokich przeżyć u widzów, zmuszać do refleksji, stać się fundamentem do dyskusji a nawet artystycznych sporów.

Paweł Warchoł jest autorem wielu rysunków i obrazów. Jednak najbardziej znany jest z wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach m. in. „Holzmachiny”, „Oratio”, „Warchoły”, „Pancerniki”. Jego prace były eksponowane na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą. W tym na wszystkich najważniejszych wystawach, biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie uzyskały 50 nagród.

– Sztuka mogła się stać receptą na życie, co prawda trudne, czasami bolesne ale wielokrotnie fascynujące i ciekawe, pozwalające na odmienną perspektywę codzienności, a także momentami na dotknięcie absolutu – dodaje Paweł Warchoł.

Artysta był dwukrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury, wielokrotnie stypendystą Oświęcimia. Trzykrotnie uzyskał nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuki „Majdanek 2000″ w Lublinie, Główną Nagrodę na Triennale Autoportretu w Radomiu, I nagrodę na Triennale „Tarnowskie Klimaty”.

Otrzymał również Nagrodę Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Oświęcim za działalność w sferze kultury.

Najnowsze realizacje wideo