Inwestycje – gdzie najlepiej zainwestować?

Jola Wodniak  |   Fakty  |   14 czerwca 2016 08:39
Udostępnij

Do niedawna regularne oszczędzanie było całkowitą abstrakcja dla Polaków. Jednak  z roku na rok nasza świadomość dotycząca zarządzaniem finansami wzrasta. Większość z nas powoli zaczyna odczuwać potrzebę oszczędzania, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami w przyszłości lub po prostu zapewnić naszej rodzinie lepsza przyszłość. Przed rozpoczęciem gromadzenia kapitału zalecane jest, aby wyznaczyć sobie konkretny cel jakim mogą być wakacje na Bali lub remont mieszkania, w ten sposób będzie nam łatwiej oszczędzać.

Aczkolwiek zbieranie pieniędzy na koncie nie jest naszym jedynym celem, coraz częściej chcemy podjąć konkretne starania, żeby nasze oszczędności przyniosły zyski w przyszłości. Według powszechnej definicji – inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości. Istnieje wiele sposobów na pomnożenie kapitału, ryzykowne inwestycje są połączone z rekordowym zyskiem. Większość z nas jednak obawia się takiego zagrożenia, dlatego największym zainteresowaniem cieszą się tzw. bezpieczne inwestycje. Do tej grupy zaliczamy między innymi lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe oraz zaangażowanie kapitałowe w nieruchomości.

Przed zainwestowaniem warto przemyśleć, gdzie i jak chcemy ulokować nasz kapitał. Jednym z bezpieczniejszych sposobów na inwestowanie jest zakup mieszkania pod wynajem. Pomimo że, ceny nieruchomości w ostatnim czasie poszybowały w górę, widoczna jest również skłonność do ustalania wysokich stawek za wynajem. Jednak jak inwestować, żeby nie czekać wieczność na zwrot inwestycji? Jak informuje nas ekspert z Marvipol Development zalecana jest dogłębna analiza rynków mieszkaniowych w miastach, które mają potencjał rozwoju i będą się modernizować. Bowiem jeśli metropolia się nie rozwija, cały region również stoi w miejscu. Wielkie miasta przyciągają wielkie pieniądze, a w związku z tym bezpośrednio zwiększa się liczba ludzi, która chciałaby w nich pracować i mieszkać.

Według raportów PwC w ostatnich latach PKB Wrocławia wzrosło o 45 proc., co jest drugim wynikiem pośród największych miast. Dla porównania: w tym samym czasie PKB Poznania wzrosło tylko o 28 proc., a Warszawy o 33 proc., jednak najlepszy rezultat osiągnął Rzeszów (58 proc.), co było sporym zaskoczeniem. Ponadto pod względem wizerunku od lat stabilną pozycję utrzymuje Kraków, tuż za nim znajduję się Warszawa i Wrocław. Warto również zwrócić uwagę na Gdańsk, który jest miastem również turystycznym, a inwestycja w mieszkanie blisko plaży z widokiem na morze wygląda bardzo atrakcyjnie.

Na dodatek zalecana jest uważna analiza miast pod względem jakości życia. W formie przykładu, jakim jest ogromny problem smogu w Krakowie, który jest teraz nagłaśniany przez media, nie zachęca do mieszkania w byłej stolicy. Co więcej pojawiła się nawet nowa definicja – ekologiczni uchodźcy, czyli osoby, które zdecydowały się na zmianę miejsca zamieszania ze względu na zanieczyszczone powietrze. Ponad to według ostatniego raportu, dotyczącego stu najlepszych miast do życia, przygotowanego przez firmę Mercer na liście znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa i Wrocław

Najnowsze realizacje wideo