Niezwykłe znalezisko z Auschwitz po 70 latach – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 maja 2016 12:31
Udostępnij

Złotą biżuterię w kubku z podwójnym dnem odnaleźli pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas prac konserwatorskich. Naczynie było eksponatem wystawy głównej.

Podwójne dno, zdaniem Joanny Kubik ze Zbiorów Miejsca Pamięci, było bardzo dobrze ukryte.
– Jednak ponieważ w wyniku upływu czasu materiały ulegały stopniowej degradacji, wtórne dno odspoiło się od naczynia – mówi pracownica.

– Pod nim znajdował się wykonany ze złota damski pierścionek oraz łańcuszek zawinięty w kawałek płótna. Zarówno pierścionek, jak i łańcuszek posiadają cechy probiercze dla złota próby 583 umieszczanej na wyrobach wyprodukowanych w Polsce w latach 1921-1931. To głowa rycerza z cyfrą trzy po prawej stronie dodaje Kubik.

Obiekt poddano specjalistycznym badaniom. Wykonano zdjęcia RTG oraz diagnostykę metodą XRF, dzięki której stwierdzono obecność m.in. miedzi, złota i srebra.

Choć od czasów funkcjonowania hitlerowskiej machiny śmierci minęło siedem dekad, w Miejscu Pamięci Auschwitz wciąż odnajdowane są ukryte przez więźniów przedmioty.

– Ukrywanie wartościowych rzeczy, wielokrotnie poświadczone w relacjach ocalałych, a także będące przyczyną rozpruwania i starannego przeszukiwania ubrań i walizek w obozowych magazynach zrabowanego mienia „Kanadzie”, świadczy z jednej strony o świadomości ofiar co do rabunkowego charakteru deportacji, ale z drugiej strony pokazuje, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei na to, że przedmioty te będą im potrzebne do życia – mówi Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Deportowani na zagładę Żydzi byli przez Niemców okłamywani. Mówiono im o przesiedleniu, życiu w innym miejscu, pracy. Pozwalali ofiarom zabierać ze sobą niewielkie bagaże. W ten sposób Niemcy mieli pewność, iż w tych bagażach – wśród ubrań i przedmiotów potrzebnych do życia – znajdą się ostatnie kosztowności deportowanych rodzin – dodaje  Cywiński.

Jak zapewnia Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Miejsca Pamięci, znaleziona biżuteria będzie przechowywana w zbiorach Muzeum w formie odzwierciedlającej sposób, w jaki została ukryta przez właściciela, jako świadectwo losu Żydów deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .