polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Podczas pierwszego weekendu tegorocznych Dni Dziedzictwa, 21 i 22 maja, zapraszamy do Zatora – niekwestionowanej stolicy Doliny Karpia.
Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki – tak w skrócie można opisać jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski, czyli Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Swą nazwę miejscowość ta zawdzięcza położeniu w miejscu, gdzie spokojny bieg rzeki Skawy został zatamowany przez wzniesienie tworzące naturalny zator.
Zalążki rybactwa na tym terenie datuje się już na XIV wiek, wówczas zaczęły się tu pojawiać kolejne głębokie stawy, tak zwane sadzawki, z których przez stulecia odławiano szczupaki, sumy, sandacze, a także karpie. Niezwykle ważnym miejscem w Zatorze był zamek, który w przeszłości stanowił administracyjno-polityczne centrum Księstwa Zatorskiego.
Najbardziej zaskakujący okazał się jednak jeden z ostatnich zwrotów historii, kiedy to po II wojnie światowej na zamku zamieszkały… ryby, a konkretnie – karpie królewskie. Goszcząc w maju w Zatorze, będą mieli Państwo wyjątkową okazję, by zwiedzić na co dzień niedostępny zamek, który w 2015 roku powrócił do spadkobierców Adama Potockiego, ostatniego przedwojennego właściciela zatorskiego majątku.
W programie m.in.: oprowadzanie z przewodnikiem, spacer z ornitologiem nad stawami Przeręb koło Zatora, pokaz przyrządzania i wędzenia karpia zatorskiego, plenerowy koncert muzyki klasycznej, a także spotkanie z Władysławem Gonciarczykiem zatytułowane Wspomnienia zatorzanina.
Zapraszamy również do pozostałych obiektów XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które tym razem łączy woda. Opowiemy historie z szumem wody w tle – odszukamy miejsca, w których działały młyny wodne, wytropimy plażę o nazwie Krokodyl, zdradzimy tajemnice niezwykłej szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli. A to tylko kropla w morzu opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy…
Uczestnicy otrzymają także bezpłatną publikację – piąty tom serii wydawniczej towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego od 2012 roku.
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dni Dziedzictwa 2016 jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja miejsc. Więcej informacji na stronie dnidziedzictwa.pl.
Wydarzenie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
21 maja (sobota) obiekt jest częściowo udostępniony do indywidualnego zwiedzania (parter) godz. 10.00, 11.00, 12.30, 13.00, 14.00, 15.30, 16.00, 17.00 (30 min.) zwiedzanie z przewodnikiem 11.45 (45 min.) O różnorodności zatorskiej flory i fauny oraz o tym, skąd się biorą karpie? – opowieść Marii Fili (Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej) 12.00 – 14.00 Wycieczka z ornitologiem nad stawami Przyręb koło Zatora ZAREZERWUJ! UWAGA! Zbiórka przed budynkiem tzw., Agromrówki, ul. Rybacka, Podolsze 13.00 – 18.00 Kiermasz rękodzieła i kuchni Doliny Karpia 14.30 (2godz) Pokaz przyrządzania i wędzenia karpia zatorskiego 14.45 (40min.) Powojenna historia zamku w Zatorze- opowieść Marka Szmyta (Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej) 18.00 Plenerowy koncert muzyki klasycznej
22 maja (niedziela) Obiekt jest częćiowo udostepniony do indywidualnego zwiedzania (plener) godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.30, 16.00, 17.00, (30min.) zwiedzanie z przewodnikiem 14.45 (40min.) Wspomnienia Zatorzanina – spotkanie z Władysławem Gonciarczykiem organizator: Małopolski Instytut Kultury, gospodarz: Fundacja Zamek w Zatorze współorganizatorzy: Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze im. Jana Matejki, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej, partnerzy: Gmina Zator, Stowarzyszenie Doliny Karpia
XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – obiekty
21–22 maja 2016
TRASA KRAKOWSKA
Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie (ul. Lipowa 3, Kraków)
Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie (ul. Księcia Józefa 299, Kraków)
TRASA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA
Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym (kaplica: Ojców; osada: Grodzisko 22, Skała)
Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej (Czerna 79, Krzeszowice)
Zamek w Zatorze (pl. T. Kościuszki 1, Zator)
28–29 maja 2016
Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty w Krakowie (ul. T. Kościuszki 88, Kraków)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków)
TRASA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA
Założenie dworskie w Zbyszycach (kościół: Zbyszyce 29; dwór: Zbyszyce 12, Gródek nad Dunajcem)
Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej (Krużlowa Wyżna 10)