polecamy
Życzenia dla Mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. Bartłomiej Wójcik
W Domu Kultury w Kętach do piątego maja można oglądać wystawę prac Grażyny Lomosik-Gemzy, malarki i wolontariuszki Fundacji Kukuryku z Kęt. Wernisaż wystawy odbył się 15 kwietnia, jego organizatorem byli Fundacja Kukuryku i Dom Kultury w Kętach.
– Podczas wystawy pokazaliśmy 51 prac malarki o tematyce zarówno pejzażowej jak i urbanistycznej – relacjonuje Beata Bohn z Fundacji Kukuryku. – To kolejna wystawa malarska Pani Grażyny, natomiast po raz pierwszy jej obrazy mogą podziwiać mieszkańcy Kęt. Zwiedzający, którym przypadną do gustu jej dzieła mogą stać się ich właścicielami. Artystka wyraziła zgodę na sprzedaż wystawionych obrazów.
Autorka wystawy; malarka, osoba niepełnosprawna a zarazem oddana wolontariuszka fundacji zaczęła swoją przygodę z malarstwem po ciężkiej chorobie. Dziś malarstwo jest jej pasją i sposobem na życie.
Malarka w swojej twórczości miesza style i kompozycje czego wyrazem jest różnorodność jej prac. Z taką samą radością sięga po farby olejne, pastele co transparentną akwarelkę. Jak sama podkreśla w malarstwie odnalazła samą siebie: niebanalna, trochę chaotyczna, zawsze zamyślona, uczuciowa. Pani Grażyna nadal jest aktywna zawodowo. Swój czas dzieli pomiędzy sesje terapeutyczne dla dzieci i malarstwo.
Grażyna Lomosik-Gemza urodziła się w 1955 roku i pochodzi w Jastrzębiu – Zdroju. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pedagogikę resocjalizacyjną a następnie logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie. Tam zakochała się w pracy z dziećmi, którą wykonuje do dziś.
W sesjach logopedycznych pomagają jej zdolności muzyczne i wrodzony talent do rysunku. Opracowała swoją metodę logopedyczną, wzbogacając ćwiczenia mowy o własnoręczne wykonane ilustracje.
Siedem lat temu, po ciężkiej chorobie chwyciła za pędzel. Od tamtej pory swój warsztat ćwiczy pod okiem profesorów z Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fascynują ją impresjoniści, postimpresjoniści a wśród nich Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Egon Schiele. W swoich pracach dąży do oddania chwilowego wrażenia powstałego w zetknięciu z rzeczywistością, której ulotność pragnie zatrzymać na płótnie. W malarstwie jak sama podkreśla odnalazła siebie. Nie myśli już o dniu powszednim, chorobie – czerpie siłę ze sztuki.
Artystka współpracuje społecznie z Fundacją Kukuryku, biorąc czynny udział w wielu akcjach prowadzonych na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Fundacja Kukuryku dziękuje za pomoc w organizacji wystawy:
Współorganizatorowi – Dom Kultury w Kętach Partnerom lokalnym: Firma Sużyw Sp. z o.o. – Salon Kawy i Wina Kęty, Cukiernia Merta Hecznarowice, Kwiaciarnia „Praga” Anna Bryzek Patronom medialnym: Fakty Oświęcim, TVK HD, Nowa Wieś w Gminie Kęty.