polecamy
Życzenia dla Mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Po akcji przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie. Fot. Jola Wodniak
W akcjach profilaktycznej i prozdrowotnej uczestniczyli w miniony weekend policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Wspomagali Gentlemen’s Club Oświęcim i uczniów klasy policyjnej w Ozetach.
Patrz w lusterka. Motocykle są wszędzie
Motocyklistom zależy, by kierowcy samochodów mieli świadomość, że dynamika motocykla jest o wiele większa niż ich pojazdów.
– Jeżeli kierowca nie jest skupiony na jeździe, nie korzysta z lusterka, to naprawdę może wyrządzić wielką krzywdę takiemu motocykliście mówi Damian Lieber, prezydent Gentlemen’s Club Oświęcim.
Motocyklista dodaje, że przyspieszenie motocykla daje przewagę nad samochodem, co niektórzy miłośnicy jazdy na dwóch kołach zbyt często wykorzystują łamiąc przepisy ruchu drogowego.
– Nie możemy odpowiadać za wszystkich. Ci, szalejący na ścigaczach, to są ludzie, którzy nie mają zbytniej wiedzy o motocyklu. Najczęściej młodzi, nieposiadający nawet prawa jazdy – ocenia prezydent.
Członkowie Gentlemen’s Club Oświęcim rozmawiali z kierowcami zatrzymywanymi do kontroli przez policjantów. Tym, którzy wyrazili zgodę, przyklejali na samochody naklejkę z hasłem akcji „Patrz w lusterka. Motocykle są wszędzie”.
– Przypominali kierowcom czterech kółek, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest uważne patrzenie w lusterka i zwracanie uwagi na niechronionych uczestników ruchu, którzy podczas zderzenia odnoszą najcięższe obrażenia – relacjonuje aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka z oświęcimskiego garnizonu policji.
– Gdy kierowca samochodu popełni błąd, może oddać swój wóz do blacharza, mechanika. Dla nas nie robią części zamiennych – dodaje Damian Lieber. Klub, któremu przewodniczy, zrzesza 19 osób i obchodzi w tym roku pięciolecie
Transplantacja. Drugie życie
Do zatrzymywanych kierowców podchodzili nie tylko motocykliści, ale także uczniowie policyjnej klasy w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu. Iza, Paulina, Martyna, Aga, Klaudia, Marcin i Artur rozdawali kierowcom deklaracje zgody na oddanie narządów do transplantacji. Młodzi ludzie tłumaczyli, jak ważna jest świadomość społeczna o możliwości uratowania w innego ludzkiego życia.
– Po raz trzeci bierzemy udział w małopolskiej kampanii „Transplantacja. Drugie życie”. Tym razem uczniowie z klasy policyjnej wyrazili chęć udziału w patrolu, a komendant powiatowy wyraził na to zgodę – mówi Lucyna Konior, nauczycielka biologii w Ozetach, sprawująca w czasie akcji opiekę nad młodzieżą.
Zanim jednak młodzi ludzie wyszli na ulicę, uczestniczyli w szkole w treningu i spotkaniu z Andrzejem Hajem, sportowcem po przeszczepie wątroby.
– Nasi uczniowie są bardzo chętni do udziału we wszelkiego rodzaju działaniach promujących zdrowie – zapewnia Lucyna Konior.
– Propagatorzy obu akcji i policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że rozwaga, wzajemne zrozumienie i kultura na drodze pozwoli każdemu dotrzeć bezpiecznie do celu podróży – kończy Małgorzata Jurecka.
Bardzo fajna akcja! Gratuluje organizatorom 🙂
No nie wierzę, pan policjant który twierdził przy mojej kontroli „w dzień nie potrzebuję kamizelki” w końcu widzę, że jednak potrzebuję 😛 Oj amatorzy…
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.