Masz bóle pleców? Ćwicz jogę!

Redakcja eFO  |   Styl życia  |   3 kwietnia 2016 07:50
Udostępnij

Sięganie po kolejny proszek przeciwbólowy w chwili, kiedy doskwiera Ci silny ból pleców, jest tylko chwilowym uśmierzeniem Twojego cierpienia. Ponadto nadal skupiasz się wyłącznie na skutkach, bagatelizując przy tym powody dręczących Cię dolegliwości.

Przyczyny bólu pleców

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które odpowiadają za ból pleców. Najczęściej sami doskonale pracujemy na to, by nasze plecy powoli zaczęły odmawiać nam posłuszeństwa. Początkowo objawy są bardzo niewinne, uwidaczniające się w lekkim pobolewaniu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do unieruchomieniu całego ciała. Nie jesteśmy zdolni wstać z łóżka, wysiedzieć kilka godzin w jednym miejscu, lub stać przez dłuższą chwilę.

Za zaistniałe symptomy odpowiadają między innymi nieprawidłowe postawy ciała podczas stania, chodzenia, siedzenia, a nawet leżenia, bądź zbyt długie, z reguły wielogodzinne przebywanie w takiej samej pozycji. Przyczyny można doszukiwać się także w naszej słabej kondycji, osłabieniu mięśni, a także w nadwadze. Nie jest również żadna tajemnicą, że w chwili podniesienia czegoś ciężkiego, lub zrobienie tego w nieodpowiedniej pozycji, możemy doprowadzić do przeciążenia naszych mięśni. Bardzo podobnie jest z wszelkiego rodzaju wypadkami i wynikającymi z nich urazami pleców oraz kręgosłupa. Są niezwykle niebezpieczne i mogą skutkować długotrwałymi schorzeniami. Istnieją pewne spekulacje naukowców, które dowodzą, że między innymi za silne bóle pleców są odpowiedzialne stany depresyjne, lub przewlekły stres, który objawia się bólem napięciowym.

Różnorodność przyczyn powinna nas skłonić do dokładnego przeanalizowania naszego trybu życia, zachowań w przypadku dźwigania ciężkich przedmiotów, historii urazów, a nawet naszego samopoczucia, lub sytuacji w pracy oraz najbliższym otoczeniu.

Brak czasu dla siebie

Najgorszym sprzymierzeńcem dla nas samych, jest określenie, które tak często wypowiadamy „nie mam czasu”. O tym, że jest to kłamstwo, wie każdy coach i psycholog, który doskonale zdaje sobie sprawę, iż każdy korzysta z tych samych 24 godzin, tylko zupełnie inaczej rozplanowując, co w tym czasie będzie robić. My niestety mamy tendencję do tego, by zatracać się w pracy, domowych obowiązkach, a także innych projektach, nie pozostawiając sfery dla siebie: swojego zdrowia, psychiki oraz duszy. Wszelkie dolegliwości wolimy zagłuszać poprzez łykanie tabletek przeciwbólowych, by tylko nie wypaść z gry…

Nasz organizm jest bardzo mądry i cały czas próbuje dawać nam znaki, że kompletnie nie dbamy o niego. Ile razy kładliście się do łóżka po męczącym dniu i przewracaliście się z boku na bok, nie mogąc zasnąć, bo gryzły Was zmartwienia? Ile raz próbowaliście wstać z tego samego łóżka na dźwięk budzika, ale mieliście wrażenie, że jest to zadanie niewykonalne? Czy czuliście wtedy jak każdy skrawek Waszego ciała, a w szczególności pleców, rozpływa się w nieprzyjemnych bólach? Zmęczenie, stres, nieprawidłowa postawa, brak czasu dla siebie, niestety cały czas się kumulują.

Masz czas na ładowanie swojego telefonu, sprzątanie domu lub czyszczenie dysku komputera? Wiesz doskonale, że jeśli systematyczne nie wykonasz tych czynności, to Twój smartfon się rozładuje, dom utonie w bałaganie, a komputer zostanie zawirusowany lub zabraknie w nim pamięci na nowe dane? Teraz zrób szybki rachunek sumienia i zastanów się, czy o te rzeczy dbasz bardziej niż o własną osobę?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, nie załamuj się. Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób wygospodarować chociaż kilka minut dla siebie i co w tym czasie rzeczywiście możesz zrobić dla swojego ciała i oczywiście również samopoczucia.

2016_04_02_masz1

W wolnych chwilach joga

Nie będziemy Ci kazali wygospodarowania każdego dnia całej godziny tylko dla siebie. Dojazdy do pracy, prowadzenie własnej firmy, a przy tym obowiązki domowe i gromadka dzieci – zobowiązują. Ale naucz się wykorzystywać każdą wolną chwilę na to by, zrobić coś dobrego dla siebie.

Parvatasana podczas rozmowy przez telefon

Możliwość rozmawiania przez system głośnomówiący pozwala nie tylko na swobodne prowadzenie samochodu, ale można z niego skorzystać także podczas wielu innych czynności. Wyobraź sobie, jak prowadzisz rozmowę z klientem, współpracownikiem lub bliską osobą. Włączasz na tryb głośnomówiący i w tym czasie wykonujesz rozluźniającą oraz rozciągającą pozycję. Usiądź wygodnie na krześle, wyciągnij swoje dłonie przed siebie, splatając ze sobą palce, następnie powoli unosząc ramiona i ręce do góry, wraz ze splecionymi dłońmi nad głowę, wykonaj głęboki wdech. W takiej pozycji wykonaj kilka lub kilkanaście oddechów, by następnie powoli opuszczać ręce i ramiona do pozycji wyjściowej.

Gomukhasana

Kolejnym ćwiczeniem, które z powodzeniem możesz wykonać w pozycji siedzącej, jest Gomukhasana. Może początkowo nazwa wydaje Ci się być całkowicie obca i wskazywać na niezwykle skomplikowaną pozycję. Siedząc z wyprostowanymi plecami, należy prawą dłoń, odgórny położyć między swoimi łopatkami. Natomiast lewą, odwróconą wewnętrzną częścią od pleców, próbować chwycić palce prawej dłoni, kierując rękę od dołu. W przypadku osób mało rozciągniętych, wykonanie ćwiczenia może okazać się skomplikowane. Jednak należy starać się chociaż, jak najbardziej zbliżyć do siebie palce obu dłoni. Po wykonaniu tej serii, należy zmienić ułożenie rąk, na przeciwstawne.

Przykładowe ćwiczenia, które z powodzeniem można wykonywać w czasie swoich obowiązków, lub w chwili oddechu od pracy pokazują nam, że nie trzeba mieć za dużo czasu na to, by zrobić coś dobrego dla swojego ciała oraz poprawnej postawy całej sylwetki.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html