polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W tym roku policjanci w Małopolsce przeprowadzili już 360 tysięcy badań trzeźwości. Fot. Policja
Małopolska policja od początku roku wyeliminowała z ruchu ponad 1300 kierowców, prowadzących po alkoholu. W tej liczbie jest 44 kierujących na podwójnym gazie, zatrzymanych przez funkcjonariuszy w powiecie oświęcimskim.
Dla porównania, tylko w pierwszy weekend marca, w całym województwie prawo jazdy za jazdę po wypiciu napojów wyskokowych straciło sto osób. 70 procent z nich miało powyżej pół promila, czyli popełniło przestępstwo. Pozostałe 30 procent odpowie za wykroczenie.
Na oświęcimskich drogach przez dwa miesiące tego roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu i podległych jej komisariatów w Brzeszczach, Chełmku Kętach i Zatorze zatrzymali 29 drogowych przestępców i 15 sprawców wykroczenia. To statystyki dotyczące kierowców samochodów. Są bowiem jeszcze rowerzyści. A tych było 37 z wynikami powyżej pół promila i dziewięciu poniżej granicznej dawki.
Jeśli chodzi o opisywane przestępstwo drogowe, to jest ono jest zagrożone karą do dwóch lat więzienia i utratą prawa jazdy na czas od trzech do 15 lat. Ponadto sąd obligatoryjnie musi nałożyć karę finansową w wysokości pięciu tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
– Wprowadzenie w maju 2015 roku zaostrzonych kar, dotyczących nietrzeźwych kierujących, oraz stałe systematyczne policyjne kontrole trzeźwości przynoszą efekty i wpływają na mniejszą liczbę kierujących, którzy decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu – informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Pomimo zwiększonej intensywności badań stanu trzeźwości, przebadano w tym roku już ponad 360 tys. kierujących, policjanci ujawnili o 20 procent mniej nietrzeźwych. Natomiast liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców zmalała o 17 procent.
– Przypominamy, że małopolska Policja od 2006 roku prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną. Każda interwencja na drodze, niezależnie od przyczyny jej podjęcia, wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego – zapewniają policjanci z Krakowa.
W 2015 roku badania stanu trzeźwości przeszły dwa miliony kierowców. To o 40 procent więcej, niż rok wcześniej. Po alkoholu jechało aż 11 576 osób.