polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Fragment strony z lekcją internetową. Screen Paweł Wodniak
Lekcja internetowa o ucieczkach więźniów z KL Auschwitz jest kolejną tego typu inicjatywą przygotowaną przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Stworzył ją Jacek Lachendro, pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Lekcja podzielona jest na kilkanaście rozdziałów. Charakteryzuje między innymi położenie geograficzne obozu Auschwitz, jego system zabezpieczeń, system alarmowy, represje, jakie spotykały pojmanych uciekinierów, opisuje bunty zbiorowe czy wreszcie opowiada historie 25 wybranych ucieczek – mówi Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w MCEAH.
Z KL Auschwitz-Birkenau najwięcej uciekło Polaków. To dla nich Niemcy założyli obóz. Dopiero od połowy 1941 roku zaczęli kierować do obozu więźniów innych narodowości. Od wiosny 1942 roku wśród więźniów przeważali Żydzi.
– Polacy mieli większe szanse na powodzenie ucieczki, znali bowiem język i orientowali się w geografii terenu. Drugą najliczniejszą grupą uciekinierów byli obywatele Związku Sowieckiego, a następnie Żydzi, wśród których przeważali Żydzi z Polski – opowiada Jacek Lachendro.
Najwięcej ucieczek odnotowano z komand zatrudnionych w Birkenau (381 osób) i jego pobliżu. Następnie z Auschwitz i sąsiedztwa obozu macierzystego (203 osoby), a także z terenu podobozów (167 osób) i Monowic (75). Z powodzeniem z obozu zbiegło blisko 200 więźniów, którzy w większości doczekali końca wojny
Lekcję „Ucieczki więźniów z KL Auschwitz” można znaleźć TUTAJ.