Oświęcim – Auschwitz. Na styku dwóch światów – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   7 lutego 2016 17:03
Udostępnij

Burzami oklasków i owacją na stojąco i zakończyła się w Oświęcimskim Centrum Kultury premiera filmu Mirosława Ganobisa „Oświęcim – Auschwitz. Na styku dwóch światów”. Partnerem medialnym filmu są Fakty Oświęcim.

Ganobis jest miłośnikiem historii Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. W piwnicy bloku, w którym mieszka stworzył prywatne muzeum, pełne ciekawych eksponatów. Potrafi o nich opowiadać godzinami. To one stały się pretekstem do opowiedzenia dziejów miasta, boleśnie naznaczonego przed 76 laty przez historię.

– Film powstał z inicjatywy grupy Bunkrowcy Oświęcim – miłośników ziemi oświęcimskiej. Jest próbą przybliżenia obrazu dawnego – przedwojennego Oświęcimia oraz okresu okupacji niemieckiej – czytamy na stronie internetowej projektu (TUTAJ).

– Dzięki obecności niezwykłych eksponatów pochodzących z prywatnego muzeum Mirosława Ganobisa, możemy przenosić się w czasie i doświadczać zniszczonej bezpowrotnie kultury oraz wspaniałej wielowiekowej historii pokojowej koegzystencji chrześcijan i Żydów przedwojennego Oświęcimia. Zdjęcia pozwalają poczuć klimat dawnej, zapomnianej epoki i uświadamiają widzowi, iż Oświęcim to nie tylko miejsce tragedii, ale i piękne, tętniące życiem współczesne miasto – piszą Bunkrowcy.

Film można obejrzeć na otwartym pokazie w Oświęcimskim Centrum Kultury 13 lutego o godzinie 16. Wstęp jest wolny. Natomiast już teraz w holu OCK otwarte są wystawy fotosów z planu, autorstwa Sebastiana Smelkowskiego i rysunków Katarzyny Bernacik.

Ekipa filmowa liczy ponad 30 osób. Pasjonaci historii miasta nakręcili dokument za własne pieniądze. Aktorzy sami płacili za wynajem kostiumów i rekwizytów. Nie brakło też jednak firm i instytucji, które udzieliły projektowi pomocy niematerialnej.

Twórcy poświęcili film Pawłowi „Paulkowi” Sikorze, jednemu z aktorów, byłemu członkowi zespołu Krzywa Alternatywa, który 30 listopada 2015 roku zginął w wypadku drogowym. W filmie zagrali też jego rodzice Helena i Augustyn Sikorowie oraz brat Piotr „Pietia” Sikora, będący jednocześnie kierownikiem produkcji i liderem Krzywej Alternatywy, której piosenka „Moje miasto” wieńczy 35-minutowy film.

Oświęcim, Auschwitz, Bunkrowcy, Ganobis, film, Na styku dwóch światów

Paweł „Paulek” Sikora, któremu twórcy zadedykowali film. Fot. Mateusz Franczyk

Reportaż z planu filmowego, który ukazał się w Faktach Oświęcim 2 listopada ubiegłego roku można przeczytać TUTAJ.

Twórcy filmu
Scenariusz i reżyseria: Mirosław Ganobis,
kierownik produkcji: Piotr Sikora,
kierownik planu: Tomasz Klimczak,
zdjęcia: Grzegorz Samborski, Tomasz Klimczak, Gabriela Mruszczak,
fotosy: Sebastian Smelkowski,
gren screen: Mikołaj Jaskółka, Bartłomiej Jaskółka, Damian Daszkiewicz, Wioleta Jaskółka, Bartłomiej Bednarczuk, Irena i Janusz Daszkiewiczowie,
kostiumy: Krzysztof Musielak, Piotr Szlachcic, Renata Piela,
charakteryzacja: Patrycja Sikora,
montaż: Grzegorz Samborski, Tomasz Klimczak, Tomasz Samborski,
lektor: Mieczysław Składnik,
konsultacje muzyczne: Marlena Warchał,
kawałek finałowy: Krzywa Alternatywa.

Obsada: Marcin Grabecki, Małgorzata Sikora, Paulina Wądrzyk, Przemysław Kciuk, Dawid Burzacki, Marek Pięciak, Jacek Janczukowski, Mariusz Knapik, Janusz Łabaj, Mateusz Cetnar, Jarosław Fiedor, Paweł Sikora (†2015), Piotr Sikora, Mirosław Ganobis, Daniel Wesecki, Oliwia Kania, Hubert Żmuda, Ania Opalska, Maciej Mitoraj, Aneta Zawisz, Katarzyna Bernacik, Adrian Kędzierski, Martyna Paluchiewicz-Łabaj, Zuzia Łabaj, Helena i Augustyn Sikorowie, Marcin Żak, Michał Szupiluk i owczarek niemiecki Maluch, należący do Magdaleny Kasperek.

 

Utwór „Moje miasto” kończący film:

Oświęcim, Auschwitz, Bunkrowcy, Ganobis, film, Na styku dwóch światów

Komentarze
  • 7 lutego 2016 19:03

    Janka

    Piesek był booski 🙂

  • 7 lutego 2016 22:36

    majka

    Wspaniałe dzieło, gratuluję!

  • 11 sierpnia 2016 00:29

    Mariusz

    Brawo Jacek, świetna robota, oby tak dalej ziomeczku!

  • 11 sierpnia 2016 00:32

    Paweł Bodo

    Jacek, zdjęcia- lala malowana, pozdrawiam mordeczko, bęc.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.