Wielkanocny wypadek, kolizje i promilenci – FILM

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   19 kwietnia 2017

Do jednego wypadku doszło w powiecie oświęcimskim podczas policyjnej akcji „Wielkanoc”. Pokazujemy, jak do niego doszło. Akcja trwała od piątku do północy z poniedziałku na wtorek.

O wypadku informowaliśmy czytelników TUTAJ i TUTAJ. Dzięki współpracy z portalem infobrzeszcze.pl publikujemy film, pokazujący jak doszło do tego zdarzenia. Policjanci pracowali też przy 10 kolizjach drogowych, a ponadto wykonywali rutynowe działania. Te najbardziej widoczne dotyczą ruchu drogowego.

W czasie trwania akcji „Wielkanoc” w ręce funkcjonariuszy wpadło czterech nietrzeźwych kierowców. Popełnili przestępstwo jadąc skuterami i samochodami.

W środku nocy, gdy ruch jest niewielki, mundurowi postanowili skontrolować forda transita, jadącego ulicą Konopnickiej w Oświęcimiu. Bardzo szybko okazało się, że mieli nosa. Kierowca, 41-latek bez stałego miejsca zamieszkania, miał w wydychanym powietrzu 1,11 promil alkoholu. Ponieważ wcześniej także był karany za jazdę po pijanemu, teraz odpowie przed sądem na warunkach recydywy.

Patrolując, także nocą, Oświęcim policjanci wjechali w ulicę Wysokie Brzegi w Oświęcimiu. Dostrzegli skuter, który sunął niezbyt prostym torem. Zatrzymali kierującego i sprawdzili, dlaczego jedzie lekkim slalomem. Miejscowy 54-latek wydmuchał w alkosensor 1,17 promil alkoholu.

Także motorowerzysta wpadł w ręce policji na ulicy Tyszkiewicza w Porębie Wielkiej. 61-letni porębianin podążał skuterem, mając w organizmie 0,81 promila alkoholu.

Na ulicy Krakowskiej w Bobrku, czyli na drodze wojewódzkiej nr 933, samochód wylądował na znaku drogowym. Postronna osoba, widząca kierowcę, który co prawda wieczorem, ale w świetle reflektorów samochodowych, nie zauważył przeszkody, wezwała policję.

Patrol przyjechał na miejsce kolizji. 34-letni mieszkaniec gminy Brzeszcze cały czas był na miejscu kraksy. Kiedy policjanci zadali mu pytanie, w odpowiedzi poczuli intensywną woń alkoholu.

Nie ulegało wątpliwości, że kierowca był pijany. Dlatego też na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą peugeota, zjechał z jezdni i uderzył w znak. Miał 1,84 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Cała czwórka stanie przed sądem i odpowie za popełnienie przestępstwa drogowego. Każdemu grozi kara do dwóch lat więzienia i wysoka grzywna. Każdy też, obligatoryjnie, będzie musiał zapłacić pięć tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Ale nie tylko pijanych kierowców wyłapywali policjanci z drogówki i prewencji podczas akcji „Wielkanoc”.  Zwracali też uwagę na wykroczenia, których w sumie dostrzegli 291. Na sprawców wykroczeń drogowych nałożyli 97 mandatów karnych. 127 osób przyjęło pouczenia z ust mundurowych. Kolejne 42 osoby dostały mandaty za wykroczenia porządkowe, np. za picie alkoholu w miejscach publicznych lub za zakłócanie spokoju. W 25 przypadkach mundurowi skierowali wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. .
. . .
.
Archiwa