Tłok i ograniczenie odwiedzin na oddziale dziecięcym

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   20 lutego 2018

Zima to czas, kiedy na oddziale dziecięcym Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu pacjentów jest więcej, niż miejsc. Tak jest i tym razem.

Pod koniec stycznia na oddziale liczącym 30 łóżek, lekarze leczyli ponad 40 chorych.

„Zdarzało się, że mieliśmy kolejne przyjęcia, a jeszcze nie zdążyliśmy wypisać pacjentów. Wtedy było ich około 50, część musiało siedzieć na krzesłach” – mówi Bożena Ubik-Wróbel, kierująca oddziałem dziecięcym.

Przepełnienie oddziału to typowe zjawisko w czasie zimy. Nie ma to związku z jakimś jednym wirusem czy schorzeniem. Choroby są zróżnicowane.

„Niegdyś ten tłok zaczynał się w połowie października, a teraz od stycznia. I to się będzie ciągnęło nawet do połowy maja” – przewiduje doktor Ubik-Wróbel, opierając się na doświadczeniach z lat poprzednich.

Na przepełnienie oddziału wpływ mają także rodzice dzieci. Chcą być ze swoimi dziećmi przez cały czas ich pobytu w szpitalu. Większość rozumie brak miejsca i niewygody. Bywają jednak także roszczeniowi opiekunowie, twierdzący, że miejsce leżące przy dziecku im się po prostu należy.

„Nie mam gdzie położyć dzieci, a co dopiero opiekunów. Ja muszę leczyć dzieci, a jak się mamy czy ojcowie ułożą, to dla mnie nie jest takie ważne” – komentuje szefowa oddziału.

Po eskalacji liczebności małych pacjentów pod koniec stycznia, w pierwszych dniach lutego przyszła poprawa. Teraz jednak znów nastąpił wzrost, choć liczba maluchów na oddziale dziecięcym tym razem nie przekroczyła jeszcze 40.

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Oświęcimia zdecydowała też, że aż do odwołania przy jednym dziecku może przebywać wyłącznie jeden opiekun.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa