Blisko 20 lat współpracy Oświęcimia z włoskim Cori – FOTO

0 Jakub Konior  |   Fakty  |   19 marca 2017

Współpraca pomiędzy Oświęcimiem, a 11-tysięcznym miasteczkiem Cori trwa nieprzerwanie od  20 lat, teraz zdecydowano się na jej sformalizowanie. Na umowie partnerskiej widnieją  podpisy Janusza Chwieruta, prezydenta Oświęcimia i Tommaso Conti, burmistrza Cori. 

Kooperacja oparta jest głównie o pamięć i przesłanie, jakie wypływają z KL Auschwitz.  Jak to zwykle bywa, w takich przypadkach, stoją za tym również ludzie. Współpraca skierowana jest na wzajemne poznanie mieszkańców oraz historii obu miast.

– Nasze kontakty sięgają końca dziewięćdziesiątych lat minionego wieku. Wtedy Pietro Vitelli, ówczesny burmistrz Cori, spotkał się na konferencji w Atenach z prezydentem Oświęcimia Andrzejem Telką – relacjonuje prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut. Przybliżając tym samym początki wzajemnych kontaktów partnerskich.

– Dzisiejszy Oświęcim jest odpowiedzią dla Auschwitz. Stanowi sprzeciw ludzkości wobec zła – mówił Tommaso Conti, burmistrz Cori podczas ceremonii w kompleksie Santa Oliva.

Partnerstwo z Oświęcimiem jest jak uścisk z ludzkością. Oświęcim jest przykładem dla społeczeństw, dla Europy, dla Włoch, dla Cori dla wszystkich.

– Jest wiadomością w butelce, dryfującą w dziejach historii, która nigdy się nie zgubi. To uniwersalne przesłanie ważne dla wszystkich, a więc i mieszkańców Cori – kontynuuje Tommaso Conti.

Grupy młodych Włochów przyjeżdżały do KL Auschwitz w ramach programu edukacyjnego „Pociąg Pamięci”.  Z czasem coraz bardziej byli zainteresowani miastem, jego historią, codziennym życiem oraz ludźmi, którzy tu mieszkają.

Chęć wzajemnego poznania doprowadziła do wymiany mieszkańców Grodu nad Sołą. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „ Hajduki”, pływacy niepełnosprawni z UKP Unia Oświęcim czy artyści z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury  „Grupa na Zamku” gościli w Cori.

Z kolei mieszkańcy Oświęcimia mieli okazję zobaczyć wspaniały pokaz rzucania flagami w wykonaniu grupy sbandieratorów.  Posmakować  typowo włoskich potraw serwowanych na oświęcimskim rynku przez kucharzy z partnerskiego miasta Cori  podczas Jesieni Oświęcimskiej.

– Gościliśmy też chór Lumina Vocis i grupę rekonstrukcyjną Tres Lusores. Stąd było już blisko do sformalizowania naszej wzajemnej wymiany – podsumowuje Janusz Chwierut.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa