Zmarł Karol Tendera. Walczył z określeniem „polskie obozy zagłady”

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 października 2019 13:05

W wieku 98 lat zmarł Karol Tendera, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Głośno sprzeciwiał się określeniu „polskie obozy zagłady”.

Karol Tendera wytoczył niemieckiej telewizji ZDF proces za użycie tego zwrotu. O wykonanie wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nakazał ZDF przeprosić naród polski i indywidualne jego, jako więźnia, walczył do końca.

Urodził się w 1921 roku w Krakowie. Gdy wybuchła wojna, był uczniem miejscowej szkoły mechanicznej, której uczniów w marcu 1940 roku Niemcy wywieźli do pracy przymusowej w Hanowerze. 21-letni Karol uciekł z robót i wrócił do Krakowa, będącego stolicą Generalnego Gubernatorstwa.

19 stycznia 1943 roku zatrzymało go gestapowiec. Tajna policja oskarżyła go o fałszowanie dokumentów. 5 lutego 1943 roku trafił do Auschwitz, gdzie dostał numer 1000430. Po kilku miesiącach stał się obiektem eksperymentów doktora Josefa Mengele. Wraz czternastoma innymi więźniami dostawał zastrzyki z  szarobrązowym płynem. Nigdy nie dowiedział się, co to było.

Przeżył eksperymenty Anioła Śmierci i trafił do Birkenau, gdzie jak opowiadał, całkowicie stracił wiarę i wolę życia. Tam w pamięć wryła mu się scena, którą wielokrotnie opisywał.

„Przyjechał nowy transport. Mężczyzn szybko zabrano do pracy. Zostały matki z dziećmi i staruszki. Esesmani wbili w ziemię dwa pręty, przywiązali do nich linkę i kazali dzieciom pod nią przechodzić. To, które zahaczyło głową, trafiało do pracy, mniejsze do gazu” – relacjonował portalowi Patria Nostra. Dwa lata temu przyznał, że wciąż słyszy krzyk matek i płacz dzieci.

Przeżył dzięki pomocy współwięźniów, którzy wciągnęli go do obozowego ruchu oporu, założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Przebył Marsz Śmierci, a wolności doczekał w obozie koncentracyjnym w Leitmeritz, czyli czeskich Litomierzycach.

Po wojnie wrócił do Krakowa. Skończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej. Do emerytury był dyrektorem dużego przedsiębiorstwa budowlanego.

Był autorem publikacji „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945”, orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania i stałym prelegentem Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, gdzie spotykał się z uczestnikami zagranicznych wycieczek.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa