• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Wakacje 2026 z ODK Zasole: Spacer historyczny „Zwiedzanie Tuneli i Wieży Zamkowej w Oświęcimiu”

11.08.2026 godz. 14:00-17:00 w ramach Wakacji 2026 z ODK Zasole zapraszamy na wycieczkę historyczną „Zwiedzanie Tuneli i Wieży Zamkowej w Oświęcimiu” wiek 8+, płatne (bilety wstępu 14 zł) zapisy od 20 lipca.

Reklama

Pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu przebiegają dwa tunele.

 

Pierwszy z nich, starszy przebiega w kierunku wschód-zachód i łączy przeciwległe skarpy wzgórza. Jest to tzw. tunel „długi” lub „austriacki”, został wymurowany z cegły i znajduje się w nim studnia.

 

W latach 1940–1944 Niemcy wydrążyli drugi tunel w kierunku północ–południe, krzyżując go prostopadle z wcześniejszym. W czasie okupacji niemieckiej tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.


Wieża oświęcimska jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Wieża oświęcimska wzniesiona została z cegły na planie kwadratu o grubości ścian około 4 metrów. Podstawową funkcją wieży obok strażniczej i aktywnej obrony było zapewnienie schronienia mieszkańcom zamku w chwili zagrożenia.

 

Więcej wydarzeń wakacyjnych sprawdzisz TUTAJ