Uratowali samobójcę, udzielili pomocy chorym

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   24 marca 2020 18:25

Dzielnicowi dzięki młodemu człowiekowi uratowali samobójcę. Trójka oświęcimian udzieliła pomocy mężczyźnie z hipoglikemią i kobiecie z chorobą Alzheimera.

Do wszystkich trzech zdarzeń doszło w prawobrzeżnej części Oświęcimia, czyli na osiedlu Chemików.

Samobójca na torowisku

26-letni oświęcimianin dostrzegł na nasypie kolejowym w pobliżu ulicy Szpitalnej mężczyznę, który stał na torowisku. Nie chciał z niego zejść mówiąc, że zamierza popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg.

Młody człowiek natychmiast wybrał numer alarmowy 112 i powiadomił o zdarzeniu służby ratunkowe.

„Najbliżej miejsca zdarzenia byli dzielnicowi, który błyskawicznie odnaleźli zgłaszającego i niedoszłego samobójcę. Mężczyzna trzymał się szyn kolejowych i nie reagował na żadne polecenia policjantów. Dzielnicowi przy użyciu siły fizycznej zdjęli go z torowiska, a następnie przekazali pod opiekę ratowników medycznych” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Desperatem okazał się 40-letni mieszkaniec miasta. Policjantom nie udało się ustalić przyczyn jego desperackiego zachowania.

Senior zasłabł na ulicy

Oświęcimianka szła chodnikiem wzdłuż ulicy Słowackiego. Dostrzegła mężczyznę, który wyprowadzając psa wywrócił się i nie mógł samodzielnie wstać. Podbiegła do niego i zobaczyła, że właściciel psa ma uraz twarzy. Wówczas zaczęła wzywać pomocy.

„Dostrzegli to przejeżdżający ulicą policjanci z oświęcimskiej drogówki. Zatrzymali radiowóz, a następnie zabierając apteczkę i środki ochrony osobistej, podbiegli, aby udzielić mężczyźnie pomocy” – mówi Małgorzata Jurecka.

Poszkodowany był przytomny. Mundurowi przykryli go kocem termicznym i monitorowali jego funkcje życiowe do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Przyczyną zasłabnięcia 60-latka była utrata świadomości spowodowana hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu cukru we krwi. Ratownicy medyczni przewieźli mężczyznę na badania do szpitala.

Psem zaopiekowała się oświęcimianka, która zareagowała na upadek mężczyzny. Następnie przekazała czworonoga żonie poszkodowanego.

Zagubiona 74-latka

Małżonkowie z Oświęcimia, jadąc ulicą Chemików nieopodal lodowiska, dostrzegli seniorkę, która szła pasem zieleni, rozdzielającym ruchliwy dwupasmowy odcinek jezdni. Kobieta nie pamiętała, gdzie mieszka, dlatego też oświęcimianie wezwali policję.

„Policjanci przejęli seniorkę i ustalili, że jest 74-letnią mieszkanką osiedla Chemików. Przewieźli ją do miejsca zamieszkania i oddali pod opiekę rodziny. Okazało się, że kobieta cierpi na zaniki pamięci związane z chorobą Alzheimera” – tłumaczy rzeczniczka oświęcimskiej policji.

Policjantka dziękuję wszystkim osobom, które prawidłowo zareagowały widząc, że życie i zdrowie innych jest zagrożone.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa