Upominków nie będzie. Sprzęt zostaje w starostwie

5 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 listopada 2018

Sprzęt komputerowy i telefoniczny, który miał się stać prywatną własnością członków zarządu powiatu oświęcimskiego, pozostanie w starostwie.

W środę opublikowaliśmy na łamach eFO artykuł „Dali sobie prezenty na otarcie łez”. Informowaliśmy w nim, że odchodzący niebawem z urzędu zarząd powiatu oświęcimskiego podjął trzy kontrowersyjne uchwały. Na ich mocy trzej etatowi członkowie zarządu mieli otrzymać w formie upominków kupiony za publiczne pieniądze sprzęt telefoniczny i komputerowy, który wykorzystywali w trakcie dobiegającej końca kadencji.

Fakt, że sprzęt był kupiony za publiczne pieniądze i pochodził z dosyć wysokiej, a co za tym idzie kosztownej półki, wywołał lawinę komentarzy i szeroką dyskusję zarówno w portalu, jak i na profilu eFO na Facebooku.

Dzisiaj nasz portal otrzymał oświadczenie, wydane 9 listopada i podpisane przez Zbigniewa Starca, starostę oświęcimskiego. Treść dokumentu publikujemy, zachowując oryginalną pisownię.

OŚWIADCZENIE

Członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu podjęli decyzję, że sprzęt komputerowy z którego korzystali w trakcie kadencji pozostanie nadal na stanie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. W związku z tym o przyszłości sprzętu zadecyduje nowy Zarząd Powiatu.

Jednocześnie warto przypomnieć, że dotychczas funkcjonowała w Starostwie Powiatowym w Oświęcimia praktyka przekazywania, na potrzeby prywatne, sprzętu używanego przez całą kadencję przez etatowych członków Zarządu Powiatu. Miało to również miejsce na zakończenie poprzednich kadencji kiedy to starostami byli Józef Kała (PSL) oraz Józef Krawczyk (PO).

Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy!
W imieniu członków Zarządu Powiatu w Oświęcimiu starosta Zbigniew Starzec.

Komentarze
 • 9 listopada 2018 20:56

  jacek

  ” Miało to również miejsce na zakończenie poprzednich kadencji kiedy to starostami byli Józef Kała (PSL) oraz Józef Krawczyk (PO).”
  Czyli rozumiem, że poprzednio jako vice starosta też pan dostał w prezencie sprzęt panie Starosto?

 • 9 listopada 2018 21:33

  hotin

  KODziarzom i POwcom rura zmiękła na stałe.

  • 9 listopada 2018 23:28

   Bono

   Jedyne rury jakie zmiękły to exurzędników. Doszli do wniosku że ajfon nie jest wart tego, żeby pół miasta ich wytykało palcami za chciwość. I bardzo dobrze.

 • 10 listopada 2018 13:17

  Leszek

  A to się porobiło. Okazuje się, że do grona lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości „okradających społeczeństwo”, dołączyli – być może – działacze innych liczących się ugrupowań.

  Dlaczego „być może”? Wyjdę na strasznego krytyka portalu – choć za podanie tej informacji należy się pełny szacunek – ale aż prosiło się o jej zweryfikowanie u Panów Krawczyka i Kały, lub u pozostałych etatowych członków Zarządu Powiatu minionych kadencji. Co dwa (lub więcej) źródła wiadomości, to nie jedno. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak założyć, że informacje zawarte w cytowanym przez Państwa oświadczeniu są prawdziwe. Gdyby było inaczej, na pewno by Państwo o tym napisali, a zainteresowane sprawą osoby złożyłyby ostry protest. Spróbowałem nawet, by mieć pewność, skontaktować się z Państwem telefonicznie – niestety, „nie odebrano telefonu”.

  Zakładając zatem prawdziwość podanych informacji, nasuwa się naturalne pytanie, o wnioski jakie można wysnuć z analizy lokalnej „afery nagrodowej”? Istniała sobie w Starostwie Oświęcimskim nie/dobra praktyka obdarowywania na koniec kadencji etatowych członków Zarządu należącym do Starostwa sprzętem. O dziwo, przynajmniej ja nie znalazłem (może źle szukałem) informacji o tym, by w minionych latach wydarzenie to wywołało znaczący sprzeciw. Czym to wytłumaczyć? Ówczesnym, bardziej pluralistycznym, składem Zarządu? Nie podaniem tej informacji do wiadomości publicznej (acz może gdzieś, ktoś o tym informował?). Mniejszą wrażliwością społeczną (jeśli informacja została jednak upubliczniona) na tego typu zachowania? Mniejszym, w stosunku do chwili obecnej, poziomem skłócenia tak polityków jak i wyborców? Wszystkim po trochu?

  Nie jest dobrze, jeśli dopiero w sytuacji radykalnego podziału i wręcz patologicznego stopnia zantagonizowania rywalizujących stron, potrafimy dostrzec jednoznacznie negatywne zjawisko z naszego życia politycznego. A może jest jeszcze gorzej – nie śmiem nawet pomyśleć.

  Słuszna krytyka jaka dotknęła polityków Prawa i Sprawiedliwości jest, z pewnego punktu widzenia, dobrą wiadomością dla tego ugrupowania. Dlaczego? Wynika z niej, że cały czas ta właśnie partia postrzegana jest jako ugrupowanie o wysokich standardach etycznych – od jej polityków wymagamy więcej i ich nieetyczne zachowania wywołują oburzenie. Co do działaczy innych (dwóch kluczowych) partii, mając na uwadze ich analogiczne postępowanie, zdajemy się (nie wszyscy, rzecz jasna) nie mieć złudzeń – oni już tacy są i nie ma podstaw do oczekiwania, że się zmienią. Taki mają „styl”.

  Nie liczę na uzupełniający komentarz Pana Marcina Niedzieli w sprawie „praktyk obowiązujących w Starostwie”. Czy mogę liczyć na to, że ci, którzy zarówno na portalu jak i na jego profilu na fb, w sposób całkowicie uprawniony, skrytykowali decyzję ostatniego Zarządu, nie ustaną dopóki wszyscy wcześniej „nagrodzeni” (obejmujący prawie całe polityczne spectrum) nie oddadzą nie tyle otrzymanego sprzętu (o ile jeszcze istnieje) lecz jego równowartości w cenie zakupu – no niech już będzie, bez odsetek. Raczej, sądząc z braku komentarzy, nie bardzo.

  Czy mogę liczyć, że portal roztoczy medialną opiekę nad tą sprawą i będzie na bieżąco informował o zachowaniu poszczególnych obdarowanych wcześniej osób. Czas pokaże.

  No chyba, że z racji na „przedawnienie”, ogłoszona zostanie abolicja i skończy się na podobnych oświadczeniach z przeprosinami i porzuceniu nie/dobrych praktyk.

 • 10 listopada 2018 19:09

  oswiecimiak

  BRAWO!!!! tak się ośmiesza i przekreśla szansę na zaistnienie w lokalnej polityce, jeśli dobrze pamiętam na poprzednią debatą prezydencką nie stawił się jeden z kandydatów bo miał na bakier z trzymaniem łap przy sobie. Panie Starzec czy prawdą jest, że przeznaczyliście 800 zł na Bieg Niepodległości od starostwa – a do kieszeni zabawki za taką kasę? Jest taka funkcja w każdym urządzeniu “ustawienia fabryczne” i nikt nie przejrzy Waszych tajnych notatek.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa