Reklama
Uliczne jasełka, czyli Trzej Królowie na ulicach Oświęcimia - FILM, FOTO
- Jola Wodniak
- Oświęcim
- 6 stycznia 2026
- 13:20
Wierni przeszli dziś ulicami Oświęcimia w barwnym Orszaku Trzech Króli, łącząc wspólne kolędowanie z rodzinnym świętowaniem Objawienia Pańskiego.
Reklama
Spis treści
Uliczne jasełka w Oświęcimiu
Barwny orszak wyruszył po mszy w kościele św. Maksymiliana. Wierni wraz z trzema królami, dziećmi w strojach pastuszków i aniołów oraz licznymi grupami parafialnymi przeszli w kierunku kościoła św. Józefa na Zasolu. Modlitwie towarzyszyły kolędy, okrzyki z hasłami nawiązującymi do Święta Objawienia Pańskiego i świąteczne transparenty, które przygotowały parafialne wspólnoty.
Na czele pochodu szli na koniach Trzej Królowie z symbolami darów, za nimi rodziny z dziećmi, ministranci, schole. Wiele osobną głowach niosło korony, a w rękach chorągiewki i śpiewniki z kolędami, dzięki czemu orszak przypominał żywe, ruchome jasełka.
Rodzinne świętowanie w całej diecezji
Oświęcimski orszak wpisał się w szersze obchody Święta Objawienia Pańskiego w diecezji bielsko-żywieckiej. Wierni wyszli dziś na ulice, aby wspólnie śpiewać kolędy i w ten sposób publicznie wyznać wiarę. Diecezja zapowiadała takie wydarzenia jako kolorowe manifestacje wiary połączone z kolędowaniem, koncertami i wydarzeniami artystycznymi.
„Orszaki Trzech Króli tworzą rodzinną przestrzeń świętowania Objawienia Pańskiego w plenerze, dzięki której wiara wychodzi poza mury świątyń” - podkreślono na stronie diecezji bielsko żywieckiej.
Kolędy, wspólnota, tradycja
Podczas przejścia przez miasto uczestnicy śpiewali dobrze znane kolędy i pastorałki. Oświęcim, podobnie jak inne miejscowości diecezji, dołączył dziś do ogólnopolskiej mapy orszaków, które od kilku lat przyciągają rodziny, ruchy i wspólnoty w całej Polsce.
Pogłośnij suwakiem w lewym rogu