Reklama
Świąteczna tradycja i wspólne spotkanie w gminie Oświęcim - FOTO
- Jola Wodniak
- Gmina Oświęcim, Kulinaria
- 31 marca 2026
- 11:30
Mieszkańcy gminy Oświęcim spotkali się na cyklicznym wydarzeniu „Spotkanie z Tradycją Świąteczną - Wielkanoc 2026”. Uroczystość połączyła występy artystyczne, konkursy i wspólne świętowanie.
Reklama
Spis treści
Wydarzenie rozpoczęło się od występu zespołu „Violinki” ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Suskiego we Włosienicy. Młode artystki zaprezentowały repertuar, który wcześniej można było usłyszeć m.in. podczas dożynek gminnych czy uroczystości w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek z małżonką, wiceprzewodniczący rady powiatu oświęcimskiego Artur Mendyk, sekretarz urzędu miasta Oświęcim Maria Płachta, przewodniczący rady gminy Adam Nowotarski oraz zastępca wójta Rafał Zieliński. W wydarzeniu uczestniczyli także radni, sołtysi oraz przedstawiciele organizacji społecznych.
Konkursy i nagrody
Jednym z ważnych punktów programu było rozstrzygnięcie rodzinnych konkursów wielkanocnych.
W konkursie „Wielkanocny Dom - Konkurs Pisanek” nagrody otrzymali:
w kategorii pisanek na jajkach styropianowych oraz sztucznych
wyróżnienie: rodzina Graców
III miejsce: rodzina Strzeżyków
II miejsce: rodzina Niemców
I miejsce: rodzina Rysiów
w kategorii pisanek na wydmuszkach
II miejsce: rodzina Godlewskich
I miejsce: rodzina Glabów
Rozstrzygnięto także „Twórczą Wielkanoc - Rodzinny Konkurs Palm”.
W kategorii palm do 2 metrów:
wyróżnienie: KGW Monowice
III miejsce: rodzina Czekańskich
II miejsce: KGW Stawy Grojeckie
I miejsce: rodzina Makuch
W kategorii palm powyżej 2 metrów:
wyróżnienie: rodzina Gwoździów
III miejsce: rodzina Jarnotów
II miejsce: rodzina Godlewskich
I miejsce: Szwagry i Spółka
Na scenie wystąpił także zespół „Dworzanki”, który zaprezentował utwory „Zbuduję domek z cegieł 13”, „Samotny Leśny Kwiat” oraz „Alleluja”.
Organizatorzy podziękowali również Kołom Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetowi Każdego Wieku we Włosienicy oraz Stowarzyszeniu „Wspólnota Razem” za przygotowanie świątecznych stołów.
Wśród wyróżnionych i zaangażowanych w wydarzenie znalazły się m.in.: KGW Grojec, KGW Stawy Grojeckie, KGW Poręba Wielka, KGW Włosienica, KGW Dwory Drugie, KGW Stawy Monowskie, KGW Monowice, KGW Dwory oraz UKW Włosienica. W organizację włączyła się także Biblioteka Publiczna Gminy Oświęcim.
Spotkanie miało nie tylko charakter artystyczny, ale też symboliczny. Organizatorzy przypomnieli znaczenie Niedzieli Palmowej i wielkanocnych tradycji, które od wieków stanowią ważny element kultury i tożsamości mieszkańców.
Poniżej zdjęcia autorstwa Marty Klisiak