„Sieg heil” przed bramą byłego obozu Birkenau

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   10 października 2018 12:24

Trzy młode dziewczyny opublikowały zdjęcie, na którym wykonują nazistowski gest „sieg heil” przed bramą byłego obozu koncentracyjnego Birkenau.

Pochodzące z Instagrama zdjęcie pokazał na swoim koncie na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

„Bezmyślność, czy efekt nasiąkania ideologia nienawiści sączoną przez skrajną prawicę?” – pyta ośrodek.

„Muzeum otrzymało od kilku internautów informację oraz zrzut ekranu przedstawiający fotografię trzech nastolatek opublikowaną w mediach społecznościowych” – informuje eFO Bartosz Bartyzel, rzecznik Miejsca Pamięci.

„Wybryk trzech dziewczyn pokazuje jak potrzebna jest edukacja dotycząca Zagłady, systemów totalitarnych. Szczególnie, gdy w Polsce odżywa antysemityzm, a młodzi ludzie bezrefleksyjnie chłoną treści nawołujące do nienawiści” – komentuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Ponadto ośrodek jest w trakcie ustalania tożsamości nastolatek ze zdjęcia, gdyż chce powiadomić ich szkołę o nieodpowiednim i nieodpowiedzialnym zachowaniu.

„To poziom zachowania porównywalny z wygłupem ucznia z Izraela, który zdjął spodnie w muzeum obozu koncentracyjnego Majdanek, miejscu gdzie ginęli jego rodacy. W jego sprawie interweniowało ministerstwo edukacji Izraela, a sam sprawca zapłacił tysiąc złotych kary” – czytamy w poście na FB.

„To szokujące i bulwersujące zachowanie – szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne zwłaszcza, gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz” – komentuje Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz.

Dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trybie artykułów 256 i 261 „Kodeksu karnego”. Mówią one o propagowaniu ustroju nazistowskiego i znieważeniu pomnika.

Profil na Instagramie, gdzie pojawiło się zdjęcie, nie jest już aktywny.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa