polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Takie zdjęcie pojawiło się na Instagramie jednej z dziewczyn. Profil nie jest już aktywny.
Pochodzące z Instagrama zdjęcie pokazał na swoim koncie na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
„Bezmyślność, czy efekt nasiąkania ideologia nienawiści sączoną przez skrajną prawicę?” – pyta ośrodek.
„Muzeum otrzymało od kilku internautów informację oraz zrzut ekranu przedstawiający fotografię trzech nastolatek opublikowaną w mediach społecznościowych” – informuje eFO Bartosz Bartyzel, rzecznik Miejsca Pamięci.
„Wybryk trzech dziewczyn pokazuje jak potrzebna jest edukacja dotycząca Zagłady, systemów totalitarnych. Szczególnie, gdy w Polsce odżywa antysemityzm, a młodzi ludzie bezrefleksyjnie chłoną treści nawołujące do nienawiści” – komentuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Ponadto ośrodek jest w trakcie ustalania tożsamości nastolatek ze zdjęcia, gdyż chce powiadomić ich szkołę o nieodpowiednim i nieodpowiedzialnym zachowaniu.
„To poziom zachowania porównywalny z wygłupem ucznia z Izraela, który zdjął spodnie w muzeum obozu koncentracyjnego Majdanek, miejscu gdzie ginęli jego rodacy. W jego sprawie interweniowało ministerstwo edukacji Izraela, a sam sprawca zapłacił tysiąc złotych kary” – czytamy w poście na FB.
„To szokujące i bulwersujące zachowanie – szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne zwłaszcza, gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz” – komentuje Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz.
Dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trybie artykułów 256 i 261 „Kodeksu karnego”. Mówią one o propagowaniu ustroju nazistowskiego i znieważeniu pomnika.