Seniorka chciała spalić gałęzie, a podpaliła łąkę

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 maja 2021 17:07

87-letnia mieszkanka Poręby Wielkiej porządkowała swoją posesję. Chciała spalić gałęzie pozostałe po porządkach, lecz ogień się rozprzestrzenił.

Straż pożarna i policja otrzymały zgłoszenie o pożarze łąki w podoświęcimskiej miejscowości. Strażacy po przyjeździe do Poręby Wielkiej natychmiast rozpoczęli akcję gaśniczą. Dzięki temu ogień nie dotarł do dwóch domów jednorodzinnych, znajdujących się w sąsiedztwie, i pobliskiego lasu.

Mundurowi ustalili, że sprawczynią niebezpiecznego zdarzenia jest 87-latka. Seniorka postanowiła spalić gałęzie, które pozostały na jej posesji po uporządkowaniu ogrodu. Ogień jednak szybko się rozprzestrzenił i przeniósł na łąkę.

„Policjanci poinformowali kobietę o obowiązującym zakazie spalania odpadów zielonych i konsekwencjach grożących za stworzenie zagrożenia dla życia zdrowia lub mienia” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Co mówią przepisy?

Gałęzie, suche liście, skoszoną trawę zgodnie z prawem powinno się kompostować lub oddawać do recyklingu, a nie spalać. Osoba, która spala śmieci lub odpady zielone w ogródku lub na działce, może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł lub też wysoką grzywnę, jeśli sprawa trafi do sądu.

Policjanci i strażacy przypominają, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów także jest zabronione. Sprawca takiego wykroczenia podlega karze aresztu, albo grzywny.

Z kolei za stworzenie niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, bądź spowodowanie wysokich strat materialnych „Kodeks karny” przewiduje karę więzienia do 10 lat.

W przypadku zagrożenia pożarowego należy powiadomić służby ratowniczo-gaśnicze pod numerem alarmowym 112.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .