Rozpoczęło się wypalanie traw

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   20 lutego 2019 11:09

Mimo apeli wciąż zdarza się wypalanie traw. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi. Płoną lasy i giną zwierzęta. Ryzyko jest ogromne.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale i zabronione

Wczoraj wieczorem w Dworach przy ulicy Nadwiślańskiej oraz w Grojcu przy ulicy Kasztanowej doszło do dwóch podpaleń łąk. W obu przypadkach błyskawiczną akcję gaśniczą rozpoczęli strażacy, natomiast policjanci zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych, a także wstrzymywali ruch, aby ułatwić strażakom dojazd na miejsce pożaru.

„Przypominają, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty” – przypomina Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej komendy policji.

Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne,  podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Służby przestrzegają, że będą stanowcze w wyciąganiu konsekwencji wobec podpalaczy. Natomiast do osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie apelują o niezwłoczną reakcję i powiadamianie służb pod numer alarmowy 998 lub 112.

 

Promocja w eFO:

Forever Aloe Berry Nectar składa się w 91% ze stabilizowanego soku z liści aloe vera oraz koncentratów soków owocowych…

Opublikowany przez Agencja Forever Środa, 20 lutego 2019

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .