Rabin Elchanan Poupko: To nie było wymierzone w Polaków

Jan Maciej Tetich  |   Fakty,Hokej  |   17 sierpnia 2020 15:44

Amerykański rabin Elchanan Poupko opublikował na Twitterze list, w którym przekonuje, że nie chciał urazić Polaków, a w szczególności oświęcimian.

Rabin ze Stanów Zjednoczonych w poprzednim wpisie na swoim profilu twitterowym w skandalicznych słowach odniósł się do faktu, że izraelski hokeista Eliezer Sherbatov, zdecydował się zostać zawodnikiem drużyny Re-Plast Unia Oświęcim. Tekst na ten temat przypominamy pod poniższym artykułem.

Na słowa Elchanana Poupko zareagował adresat Eliezer Sherbatov, Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, klub Re-Plast Unia Oświęcim, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Ten ostatni zadzwonił do rabina Poupko i rozmawiał z nim na temat skandalicznego wpisu.

„Rabin Schudrich poinformował mnie, że on i inne osoby odebrały mój komentarz do decyzji Sherbatova jako wymierzone w Polskę, a nie w konkretną decyzję” – napisał amerykański rabin.

W dalszej części listu do Michaela Schudricha zawarł kolejne wyjaśnienia słów, które zawarł w swoich wpisach na Twitterze.

„Nic, co powiedziałem nie było wymierzone w Polaków ani naród polski. Chciałem zwrócić uwagę, że dla Żyda uprawianie hokeja i każdego innego sportu w miejscu tak mocno związanym z niezapomnianą stratą sześciu milionów naszych braci i sióstr jest obniżaniem wagi tej tragedii. Zająłbym takie samo stanowisko, gdyby on grał w Dachau, Norymberdze, Drancy, Bergen-Belsen czy innych miejscach związanych z niewybaczalną masakrą naszych braci i sióstr.

Nikt nie sprzeciwia się temu, żeby te miejsca miały swoje drużyny sportowe. Ale dla Żyda gra w takich miejscach jest w złym guście. To sedno mojego stanowiska, które podtrzymuję.

To stanowisko uraziło uczucia wielu osób w Polsce, a szczególnie w Oświęcimiu, którego prezydent wydał mocne oświadczenie w sprawie. Nie było moją intencją urażenie żadnej osoby ani społeczności. To zdanie było wyrazem mojej troski spowodowanej zanikiem pamięci o Holokauście. W epoce szerzącego się zaprzeczania Holokaustowi ważne jest, by zapewnić unikalną pamięć o tym miejscu, a martwię się o to, że zwracanie uwagi na cokolwiek innego sprawi, że będzie ona coraz słabsza.

Dyskusja na temat zachowań Polaków wobec Żydów podczas Holokaustu nie zmienia naszych poglądów na temat największych sprawców – Niemiec. Ale potworne zachowanie Niemiec i ich obywateli nie może chronić innych przed krytyką. Musimy przyjąć do wiadomości historię, by iść do przodu”.

Zobacz również:

Skandaliczne słowa rabina do hokeisty Unii

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa